mobile
REKLAMA

Gdyńskie sokoły gotowe na sezon lęgowy

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Czuć to w powietrzu i widać w zachowaniu ptaków. Gdyńskie sokoły wędrowne Bosman i Bryza na dobre powróciły już do swojego gniazda na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Możemy się spodziewać, że wkrótce pojawi się tam również pierwsze jajo.

inf. prasowa
Gdyńskie sokoły gotowe na sezon lęgowy

Gdyńskie sokoły to jedenastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki przez większą część roku mieszkają w gnieździe umieszczonym na jednym z kominów gdyńskiej elektrociepłowni. Mimo wszelkich wygód zimę spędzają w znacznie cieplejszych rejonach – na południu Europy lub nawet w Afryce. Jednak każdej wiosny wracają do Gdyni, by wydać na świat potomstwo.

Każdego roku w marcu i kwietniu z zainteresowaniem obserwujemy pojawiające się w gnieździe jaja, proces wysiadywania ich przez rodziców i wreszcie – moment wyklucia się piskląt. Wszystko to jest możliwe dzięki dwóm kamerom, które towarzyszom sokołom w ich gdyńskim domu. Podobnych gniazd jest w Polsce kilkanaście, m.in. w Płocku, Gdańsku, Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Włocławku czy Głogowie.

W ostatnich latach to właśnie u gdyńskiej pary sokołów pojawiały się pierwsze jaja zniesione w Polsce w danym sezonie. W 2020 roku byłó to dokładnie 6 marca. Ostatecznie w Gdyni wykluły się 4 pisklęta. Bryza i Bosman zostali szczęśliwymi rodzicami trzech samiczek i jednego samczyka. Młode ptaki zostały zaobrączkowane, a imiona, jakie im nadano -  Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm – tradycyjnie wyłoniono w konkursie.

Jeden z młodych sokołów zaobrączkowanych w ubiegłym roku // fot. Kamil Złoch

Jak okres lęgowy będzie wyglądać w tym roku? Przekonamy się już wkrótce, ptaki są już bowiem do niego gotowe, podobnie jak ich gniazdo. W ostatnich dniach zostało ono posprzątane i oczyszczone. Zaangażowanie Grupy PGE w ochronę tego gatunku wpisuje się w Program Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. W życie gdyńskich – i nie tylko – sokołów mocno angażuje się również Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. To właśnie na prowadzonej przez nie stronie www.peregnirus.pl można na żywo podglądać poczynania Bryzy i Bosmana. Transmisja jest dostępna przez całą dobę.

fot. materiały Peregrinus.pl
Gniazdo Bryzy i Bosmana zostało niedawno wyczyszczone i przygotowane do sezonu.

Bryza i Bosman już od 8 lat rezydują w naszym mieście. Pierwsza w Gdyni pojawiła się samica, która przyleciała tu w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z południa Polski – dokładnie z Wrocławia. W ciągu ostatnich lat wydali na świat liczne potomstwo. Tylko w ostatnich pięciu sezonach w ich gnieździe wykluło się 17 młodych sokołów i sokolic.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda