mobile

Gdyńscy konserwatorzy ocalają od zapomnienia żuławskie zabytki

Na swoim koncie mają konserwację malowideł ściennych w budynku Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni, polichromowanego stropu na plebanii Sanktuarium św. Wojciecha i ołtarza głównego z kościoła Św. Jakuba w Gdańsku, a to nie wszystko. Trójka gdyńskich konserwatorów dzieł sztuki – Aleksandra Sobczyk, Beata Myśliwiec i Krzysztof Krajewski – właśnie zakończyła prace w gotyckim kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole na Żuławach.

inf. prasowa
Gdyńscy konserwatorzy ocalają od zapomnienia żuławskie zabytki

W styczniu zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w kościele w Krzywym Kole. Prace konserwatorskie w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego, mające status prac ratunkowych, trwają od 2015 roku. Od początku w ich prowadzenie oraz pomoc w zdobywaniu niezbędnych środków zaangażowana była trójka gdyńskich konserwatorów dzieł sztuki – Aleksandra Sobczyk, Beata Myśliwiec i Krzysztof Krajewski. Od wielu lat tworzą oni zespół, który ma na swoim koncie takie realizacje, jak wyróżniona w 2011 roku nagrodą im. Jerzego Stankiewicza konserwacja polichromowanego stropu w budynku plebanii Sanktuarium Św. Wojciecha w Gdańsku, konserwacja epitafium Adelgundy Zappio, epitafium Fabriciusa i Stalli Wielkiej Rady z kościoła Św. Jana w Gdańsku, konserwacja ołtarza głównego z kościoła Św. Jakuba w Gdańsku-Oliwie i konserwacja malowideł ściennych w budynku Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni – obecnej siedzibie Gdyńskiego Konsulatu Kultury.

Gotycki kościół w Krzywym Kole został w XVII w. przebudowany. Podczas prac konserwatorskich odsłonięto XVII-wieczną oryginalną polichromię stalli, usunięto przemalowania z obrazów i odkryto przemalowane już w XVIII wieku przedstawienia nieba i chmurek w podniebiu zaplecka. Zabawną niespodzianką dla konserwatorów było odnalezienie na odwrociach snycerskich kartuszy karykaturalnych rysunków stworzonych zapewne przez uczniów siedemnastowiecznych snycerzy. Niestety to siedemnastowieczne „grafitti” zniknęło znów po montażu obiektu i odwrocia można obejrzeć w dokumentacji konserwatorskiej.

Dzięki ofiarności parafian i finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz (Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury), ze środków Republiki Federalnej Niemiec, do kościoła powróciła odrestaurowana północno-wschodnia część Ławy Apostołów.

Kolejne odsłony XVII-wiecznego wyposażenia kościoła sprawiają, że niewielka miejscowość w pobliżu Gdańska staje się atrakcyjnym punktem na turystycznym szlaku Żuław Gdańskich. Przywracają też wspomnienie dawnej świetności, kiedy wieś, podobnie jak całe Żuławy, była miejscem zamożnym związanym ze środowiskiem mieszczan gdańskich i patrycjuszy. 
 

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda