mobile

Gdynia na rzecz zielonej odbudowy miast

Ekologia odgrywa ważną rolę w kształtowaniu jakości życia w miastach. Gdynia od lat realizuje wiele programów i zadań, które mają na celu ochronę środowiska i klimatu. Wprowadza także przyjazne przyrodzie inicjatywy i rozwiązania. Teraz nasze miasto zrobiło kolejny krok. Gdynia, wraz z innymi miastami, metropoliami oraz organizacjami pozarządowymi, poparła „Apel na rzecz zielonej odbudowy miast po pandemii”. Dokument został dziś przekazany premierowi polskiego rządu z prośbą o wsparcie. Jego główne założenia dotyczą przekazania dodatkowych funduszy publicznych na realizację strategicznych inwestycji w zakresie transportu publicznego i aktywnej mobilności w miastach.

inf. prasowa
Gdynia na rzecz zielonej odbudowy miast

Główne postulaty „Apelu na rzecz zielonej odbudowy miast po pandemii” to: wsparcie finansowe dla organizatorów systemów transportu publicznego, aby pasażerowie nie byli obciążeni dodatkowymi kosztami, modernizacja floty i inwestycje w pojazdy zeroemisyjne, zwiększenie przestrzeni dla pieszych i osób na rowerach, a także rozwój sieci publicznych rowerów miejskich oraz węzłów multimodalnych, które umożliwią komfortowe przesiadki. Dokument powstał z inicjatywy fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi. Poparli i podpisali go prezydenci 11 polskich miast i metropolii oraz przedstawiciele 18 organizacji pozarządowych. Wśród nich jest także Gdynia. Apel został przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ma zachęcić polski rząd do działania oraz wsparcia samorządów w realizacji inwestycji i zadań, które mają na celu ochronę środowiska i klimatu, a także dążenie do tego, żeby miasta były czystsze, zdrowsze i bezpieczniejsze.

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa ekologia w kształtowaniu nowoczesnej jakości życia w polskich miastach. Mamy za sobą wiele lat dobrych praktyk i doświadczeń. To przede wszystkim dzięki samorządom udało się wprowadzić wiele zmian na rzecz środowiska. Chcemy jednak zachęcić też polski rząd do współdziałania w tym zakresie, bo mądrą polityka państwa i aktywność samorządów, to klucz do sukcesu. A w kontekście trwającej epidemii konieczne są zdecydowane działania, które sprawią, że nasze miasta będą wolne od zanieczyszczenia powietrza, bezpieczne i odporne na kryzysy, w tym kryzys klimatyczny – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


To kolejna proekologiczna inicjatywa, w którą zaangażowało się nasze miasto. W ubiegłym roku Gdynia przystąpiła też do Klimatycznej Koalicji Polskich Miast i Gmin. Podpisano wtedy „Deklarację współpracy klimatycznej polskich miast i gmin”. Miała ona zachęcać do aktywnego uczestnictwa w redukcji emisji dwutlenku węgla oraz odchodzenia od paliw kopalnych.

Gdynia to miasto zrównoważonego rozwoju i już teraz może się pochwalić wieloma rozwiązaniami, programami i działaniami na rzecz ochrony środowiska. To chociażby nowoczesny i ekologiczny transport publiczny. Mamy pierwsze elektryczne, zeroemisyjne trolejbusy oraz przyjazne środowisku autobusy. Gdynia stawia też na rowery cargo. Zachęca mieszkańców do korzystania z tych pojazdów, a nawet przyznaje dotacje na ich zakup.

To jednak nie jedyne działania. Gdynia od lat dba też o to, aby mieszkańcy mogli oddychać czystym powietrzem. Miasto oferuje dotacje na wymianę pieca węglowego lub kotła na inne, bardziej ekologiczne ogrzewanie (szczegóły na stronie programu Ciepłolubni). Mieszkańcy Gdyni, którzy już teraz chcą podjąć się wymiany pieca, mogą też skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

W Gdyni na kwestie ochrony środowiska i ekologiczne rozwiązania patrzy się kompleksowo. W kwietniu ubiegłego roku przyjęliśmy „Plan Adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030”. Przewiduje on m.in., że zagospodarowanie wód deszczowych na własnej nieruchomości jest optymalnym sposobem adaptacji do zachodzących zmian klimatu. Już wcześniej miasto zachęcało mieszkańców do tworzenia ogrodów deszczowych. Teraz Gdynia chce pójść jeszcze o krok dalej.

Naszym celem jest zachęcanie gdynian do tzw. małej retencji wody deszczowej oraz edukowanie na temat roli i znaczenia wody deszczowej w środowisku miejskim – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Na dzisiejszej sesji Rady Miasta odbędzie się głosowanie nad uchwałą o zasadach udzielania dotacji celowej na finansowanie ochrony środowiska w zakresie inwestycji służących do gromadzenia, zagospodarowania i wykorzystania wód opadowych lub roztopowych w miejscu ich powstawania. Ma to być kolejny program wsparcia, który będzie zachęcał mieszkańców do zadbania o środowisko i gospodarkę wodną we własnej okolicy.

Jak czytamy w projekcie: „Naturalnymi sposobami na zagospodarowanie wód deszczowych na nieruchomości jest tworzenie (budowa) ogrodów deszczowych, urządzeń retencyjno-rozsączających, zamkniętych systemów ogrodowych na wodę deszczową, oczek wodnych o charakterze retencyjnym. Proponuje się zatem stworzenie systemu finansowego wsparcia właścicieli nieruchomości w Gdyni w tworzeniu (budowie) tego typu rozwiązań na należących do nich nieruchomościach”.

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda