mobile

Gdynia - Miasto Przyjazne Starzeniu

Fot. Jules Grandgagnage/ Wikimedia Commons

Gdynia to pierwsze miasto w Polsce, któremu Światowa Organizacja WHO przyznała certyfikat Miasta Przyjaznego Starzeniu.

TAGI
Gdynia - Miasto Przyjazne Starzeniu

Gdynia prowadzi intensywną politykę międzypokoleniową skierowaną głównie do osób starszych i właśnie to skłoniło Światową Organizację WHO do nadania temu miastu certyfikatu. Dzięki temu wyróżnieniu Gdynia mogła stać się członkiem Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu. Sieć ta skupia ponad 300 miast z całego globu i jednocześnie ponad 100 milionów mieszkańców tych miast.

Założeniem władz Gdyni jest budowanie miasta otwartego na politykę senioralną. Przyświeca temu idea kształtowania miasta w kierunku jak najpełniejszego wykorzystania potencjału, który ma w sobie grupa starszych mieszkańców Gdyni. Zwieńczeniem działań władz miasta w tym temacie jest właśnie uhonorowanie go przez WHO Certyfikatem Miasta Przyjaznego Starzeniu.

Zachodzące w społeczeństwie zmiany demograficzne, społeczne i zdrowotne przyczyniają się do dynamicznego wzrostu liczby osób w wieku przekraczającym 60 lat. Kwestie dotyczące tej grupy społeczności stają się istotne również w Gdyni.

Władze Gdyni przygotowały w związku z powyższym Gdyński Program Senioralny na lata 2015 - 2020. Celem tego programu jest przede wszystkim poprawa jakości życia najstarszych mieszkańców miasta. Powołany zespół interdyscyplinarny opracował program prosenioralny na lata 2015 - 2020 w oparciu o analizę aktualnej sytuacji, dostępne dane statystyczne i jakościowe w Gdyni. Aktualnie seniorzy stanowią 23,8% mieszkańców miasta. Według prognoz liczba ta wzrośnie do 28,2% w 2020 roku, ¼ osób zamieszkujących Gdynię w 2013 roku stanowiły osoby w wieku 60+ i starsze.

W tej licznej grupie seniorów przeważają kobiety. Najwięcej osób starszych, stanowiących ponad 30% mieszkańców danej dzielnicy, mieszka w Gdyni w takich dzielnicach jak Śródmieście, Kamienna Góra, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Chylonia czy Działki Leśne.

Analizy prowadzone w ramach Gdyńskiego Programu Senioralnego wykazują jednoznacznie, że w mieście tym podobnie jak w całym kraju zaznaczają się wyraźnie zmiany demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa.

Władze miasta spodziewają się w nadchodzących latach wzrostu średniej długości życia mieszkańców i udziału osób w wieku 60+ oraz 80+ w grupach społecznych zamieszkujących dzielnice oraz utrzymywania się w tych grupach przewagi liczebnej kobiet.

Kluczowym tematem dla władz Gdyni stało się rozwiązywanie problemów związanych ze starzejącym się społeczeństwem, dlatego też zostały wyznaczone obszary działań, wypracowane ich cele i kierunki oraz dedykowane podmioty i jednostki, które zajmą się ich realizacją.

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda