mobile
REKLAMA

Gdynia miastem bibliotek

Rada miasta wprowadza zmiany w gdyńskich bibliotekach. Będzie można w nich nie tylko wypożyczyć książki, lecz także przyjemnie spędzić wolny czas.

Agata Mościcka
Gdynia miastem bibliotek

Na majowej sesji Rady Miasta Gdyni zdecydowano o wprowadzeniu zmian w zakresie działalności gdyńskich bibliotek. Władze planują, by powstała nowa placówka w Parku Naukowo Technologicznym pod nazwą „Biblioteka z Pasją”, została zlikwidowana jednego, i by doszło do połączenia trzech innych miejsc.

Biblioteka w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym będzie spełniała, według założeń Rady, nie tylko potrzeby mieszkańców Redłowa, lecz także pracowników i osób korzystających z parku. Nowocześnie zaprojektowana, wspaniale wyposażona i zorganizowana filia Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie przeznaczona przede wszystkim dla osób w wieku od 13 do 19 lat. W jej zbiorach nie zabraknie jednak również publikacji dla osób starszych.

Jak poinformowała pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury - Maja Wagner, nowo powstała biblioteka będzie udostępniała młodym odbiorcom beletrystykę, wydania komiksowe, techniczne, dotyczące współczesnych mediów oraz bogaty zbiór woluminów o sztuce. Będzie można również wypożyczyć coraz bardziej popularne audiobooki i e-booki. Wszyscy odwiedzający placówkę będą mogli skorzystać z dostępu do baz danych. W bibliotece zostanie stworzone także miejsce do wspólnej pracy, prowadzenia warsztatów lub szkoleń.

„Biblioteka z pasją” będzie znajdować się w miejscu doskonałym pod względem komunikacyjnym - kilka metrów od stacji ZKM. Marzeniem pomysłodawców jest to, by miejsce stało się przestrzenią, w której mieszkańcy będą spędzać wolny czas od pracy, szkoły czy domowych obowiązków.

Trzy organizacyjnie odrębne placówki: Gdyńska Biblioteka Akademicka, Czytelnia Naukowa i Wypożyczalnia Naukowa stworzą jedną filię biblioteczną – Bibliotekę Wiedzy. Dwie pierwsze już od lat nie przyciągały czytelników. A swoje zbiory udostępniały do wglądu wyłącznie na miejscu. Nowa placówka będzie znajdować się na ul. Świętojańskiej 141.

Jak stwierdziła Maja Wagner, połączenie zasobów i funkcji obu filii w jednym miejscu oraz nowa aranżacja wnętrza lokalu o powierzchni 225 m², pozwala na powstanie nowocześnie wyposażonej biblioteki. Zdaniem pełnomocniczki, nowa biblioteka ma służyć zaspokajaniu potrzeb gdynian w zakresie zdobywania wiedzy i doskonalenia umiejętności. W placówce będzie zarówno czytelnia, jak i wypożyczalnia.

Ponadto w bibliotece możliwe będzie korzystanie z bazy danych, między innymi Systemu Informacji Prawnej LEX. Bezpłatne połączenia WiFi umożliwią użytkownikom korzystanie z internetu na własnych urządzeniach.

Zapowiedziano przeprowadzenie szczegółowej selekcji księgozbioru naukowego i popularnonaukowego Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wykonane zostaną uzupełnienia o nowe pozycje.

Czytelnia Czasopism Archiwalnych, podlegająca Bibliotece Wiedzy, oraz magazyn zbiorów  pozostaną w lokalu przy ul. Biskupa Dominika 17.  Rada Miasta była zmuszona zdecydować o zamknięciu jednej z placówek bibliotecznych. Zlikwidowaniu ma ulec filia przy ul. Amona ze względu na brak w tym miejscu warunków do prowadzenia działalności bibliotecznej. Miasto planuje jednak utworzenie filii bibliotecznej w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w ciągu najbliższych kilku lat.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda