mobile

Gdańszczanin na czele konkursu Człowiek bez barier 2020

Trwa 18. edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – Człowiek bez barier 2020. Jednym z kandydatów do Nagrody Publiczności jest Michał Milka, urzędnik z niepełnosprawnością zatrudniony w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Głosować można do piątku, 20 listopada.

inf. prasowa
Gdańszczanin na czele konkursu Człowiek bez barier 2020

Konkurs prowadzony jest na portalu www.niepelnosprawni.pl. Nominowane w nim są osoby z niepełnosprawnością, które są aktywne na różnych polach, ale też bezinteresownie pomagają innym i mogą być wzorem do naśladowania. Celem konkursu jest promowanie osób z niepełnosprawnościami, które potrafią osiągać zamierzone cele, odnoszą życiowe sukcesy i całym swoim życiem udowadniają, że można pokonywać bariery i nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń z powodu niepełnosprawności.

 

Gdańszczanin z szansą na nagrodę

Jednym z 20 kandydatów do Nagrody Publiczności jest Michał Milka, działacz społeczny, aktor Teatru Razem, oraz pracownik Referatu Ewidencji Działalności Gospodarczej - pierwszy w historii gdańskiego magistratu urzędnik z zespołem Downa, który podpisała umowę o pracę.
Michał w urzędzie zajmuje się pracą biurową, czyli układaniem, segregowaniem, archiwizowaniem i przyjmowaniem dokumentów, oraz pracą na sali obsługi, gdzie koordynuje ruchem przychodzących do urzędu klientów.

Głosowanie w konkursie trwa do północy, 20 listopada i odbywa się na stronie niepelnosprawni.pl, w zakładce Człowiek bez barier.

Aby oddać głos w konkursie, należy:

  1. Wejść na stronę i wybrać kandydata, na którego chce się zagłosować,
  2. Kliknąć w przycisk GŁOSUJ zlokalizowany przy jego sylwetce,
  3. Podać aktywny adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym (jeden adres e-mail może być wykorzystany tylko raz w trakcie trwania głosowania!),
  4. Sprawdzić swoją skrzynkę pocztową (być może także foldery SPAM, powiadomienia, inne etc.) i kliknąć w link potwierdzający udział w głosowaniu (dopiero wtedy głos zostanie dodany).

Pełny regulamin znajduje się na stronie niepelnosprawni.pl.

Wyniki głosowania poznamy 3 grudnia.  

 

Kandydat bez barier

Michał Milka ma 37 lat i mieszka w Gdańsku. Z wykształcenia jest introligatorem. Po ukończeniu szkoły został uczestnikiem warsztatu terapii zajęciowej. Jako osoba z zespołem Downa, w 2003 r. dołączył do Teatru Razem, prowadzonego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, gdzie jest aktorem do dziś. Obecnie w przygotowaniu, we współpracy z Teatrem Miniatura w Gdańsku, jest premiera według „Piotrusia Pana”, w której gra główną rolę. Podkreśla, że teatr to jego dom, w którym może dzielić się z ludźmi swoimi uczuciami, pragnieniami, marzeniami, obawami.

W ramach działań Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ uczył się samodzielności, także poprzez praktyki zawodowe w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (jako obsługa widza). W 2017 r. jako delegat Polski był gościem UNESCO w Nowym Jorku podczas Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W roku 2019 został zatrudniony na w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – jako pierwsza osoba z zespołem Downa. W ten sposób zarabia pieniądze na utrzymanie oraz na mieszkanie, do którego niedługo się przeprowadza, organizowane przez sopocką Fundację Nasz Przyjazny Dom. W 2020 r. wystąpił w Senacie RP podczas konferencji „Modele wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

Stał się znany w kraju dzięki udziałowi w programie „Down the road. Zespół w trasie”, w którym sześcioro osób z zespołem Downa, wspólnie z Przemkiem Kossakowskim, odbyło podróż życia, walcząc ze stereotypami. Michał przyznaje, że dzięki programowi zmienia się świadomość społeczeństwa, nadal jest jednak wiele do zrobienia. Sam działa aktywnie m.in. w mediach społecznościowych. Jego profil na Facebooku ma niemal 6 tys. fanów, na Instagramie obserwuje go niemal 38 tys. osób, a jego kanał na YouTube ma ponad 1300 subskrybentów.
*Konkursowy opis sylwetki kandydata

 

Gdańsk bez barier

Nasze miasto wspiera aktywnie osoby niepełnosprawne. W Gdańsku działa Społeczna Rada ds. osób Niepełnosprawnych oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych, który jest Ewa Kamińska tel. +48 526 80 70, e-mail: ewa.kaminska@gdansk.gda.pl. Uchwałą NR XV/419/15 Rady Miasta Gdańska przyjęto także Powiatowy Program Działań Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku na lata 2015-2020.

Szczegóły działań znajdują się w zakładce Gdańsk bez barier na stronie gdansk.pl.

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda