Gdańszczanie na podium

W dniach 10-13 października w Sarajewie odbyły się 34. Mistrzostwa Europy Seniorów oraz 25. Mistrzostwa Europy Juniorów w Taekwon-do ITF. Polska wygrała klasyfikację medalową, zdobywając 42 medale, w tym 10 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych. Z gdańskich zawodniczek i zawodników najlepiej spisała się juniorka Aleksandra Wygonowska, która trzykrotnie odbierała złoty medal.

Informacja prasowa/ fot. Waldemar Dolecki
TAGI

Zawody były rekordowe pod względem uczestników - 680 zawodników z 30 krajów. Reprezentacja Polski była najliczniejsza - 57 zawodniczek i zawodników oraz 4 trenerów. Wśród startujących nie zabrakło członków klubu Gdańskiego Klubu Taekwon-do. Byli to: seniorzy Oliwia Podwysocka i Mateusz Domurad oraz juniorzy Aleksandra Wygonowska i Yaroslav Dubovyk. Marcin Wołosz, na co dzień trener GKT, wraz z Łukaszem Stawarzem (LKT Legnica) pełnił funkcję trenera kadry mężczyzn.

Polska wygrała klasyfikację medalową zdobywając 42 medale, w tym 10 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych. Drugie miejsce zajęła Norwegia (9 złotych, 6 srebrnych, 8 brązowych) a trzecie Rumunia (9 złotych, 5 srebrnych, 13 brązowych).

W dużym stopniu do polskich medali przyczynili się zawodniczki i zawodnicy z Gdańska.

Relacjonuje Marcin Wołosz:

- Najlepiej wypadła juniorka Aleksandra Wygonowska, która jako kapitan doprowadziła drużynę juniorek na pierwsze miejsce i to aż trzy razy. Mistrzyniami Europy juniorki zostały w konkurencji układów, walk oraz testów siły. Poza tym juniorki (ale już bez udziału Oli Wygonowskiej) dołożyły jeszcze złoty medal w technikach specjalnych. Drużyna juniorek została także Najlepszą Drużyną Mistrzostw Europy!!! Aleksandra startowała także w dwóch konkurencjach indywidualnych: zajęła piąte miejsce w układach formalnych I DAN, zaś w walkach w kategorii -60 kg odpadła w pierwszej walce.

Po raz pierwszy w kategorii senior wystartowała Oliwia Podwysocka, mistrzyni świata juniorek w walkach -45 kg z 2015 roku. I ona spisała się na medal, a dokładnie na dwa brązowe. Oliwia wywalczyła trzecie miejsce i tytuł drugiej wicemistrzyni Europy w indywidualnych układach stopni I DAN oraz w układach drużynowych. W walkach w kategorii -50 kg zajęła piąte miejsce, ulegając w walce o medal utytułowanej zawodniczce z Norwegii.

Bardzo dobrze spisał się także Mateusz Domurad startujący w kategorii senior. Wraz z drużyną wywalczył dwa medale: srebro i brąz. Drużyna seniorów wicemistrzami Europy została w technikach specjalnych, ulegając w dogrywce Rumunii oraz drugimi wicemistrzami Europy w układach formalnych. Mateusz startował również w walkach -63 kg, lecz uległ w walce o medal zawodnikowi z Anglii, zajmując ostatecznie piąte miejsce. Oczekiwania były wyższe, gdyż Mateusz jest brązowym medalistą tegorocznych mistrzostw świata, które odbyły się w kwietniu w niemieckim Inzell.

Niestety bez medalu, ale ze zdobytym dużym doświadczeniem wraca junior Yaroslav Dubovyk, który w walkach w kategorii -62 kg po dwóch wygranych pojedynkach uległ w trzecim zawodnikowi ze Słowenii. Tu również były wysokie oczekiwania, gdyż Jarek zajął na mistrzostwach świata wysokie piąte miejsce.

Podsumowując, siedem medali zdobytych przez gdańskich zawodników to bardzo duży sukces.

Źródło: gdansk.pl