mobile
REKLAMA

Gdańskie zoo ma nowego mieszkańca. Jest nim malutki kapodziób

Gdański Ogród Zoologiczny przywitał jeden z pierwszych przychówków w tym roku. Jest nim kapodziób, czyli ptak z rodziny kaczkowatych. Malucha, który przebywa z rodzicami, można podziwiać w wolierze, która znajduje się naprzeciwko wybiegu jeleni szlachetnych.

Informacja prasowa
Gdańskie zoo ma nowego mieszkańca. Jest nim malutki kapodziób

Malutki kapodziób wykluł się 23 lutego br. Pod bacznym okiem rodziców energicznie poznaje świat. Piórko ptaka zostało wysłane do badania genetycznego, którego wynik wskaże, jakiej jest płci. 

Kapodziób to ptak lądowy, który pomimo tego, że jest z rodziny kaczkowatych, rzadko wchodzi do wody. W środowisku naturalnym występuje na południu Australii i Tasmanii. Kapodzioby dzięki zdolności picia słonej i częściowo zasolonej wody mogą pozostawać na wyspach morskich przez cały rok.

Cechą charakterystyczną tych ptaków jest dziób, który prawie cały pokryty jest woskówką o rzucającym się w oczy, zielono-żółtym kolorze. Ptaki te mają dość krótką szyją i małą głowę. Ich ogi są różowe, stopy czarne, z mocnymi pazurami i rozpiętą na nich błoną pławną.  Dymorfizm płciowy u tego gatunku nie jest widoczny, choć samice są nieco mniejsze od samców, których masa ciała waha się między 3 a 5 kg. Ptaki te mają popielate upierzenie i biały, ozdobny pas, ciągnący się od linii dzioba do głowy. Długość ciała tych ptaków najczęściej nie przekracza jednego metra.

Kapodzioby to monogamiści. Zazwyczaj łączą się w pary na całe życie. Gniazda budują z gałązek i traw, ale gdy samica złoży jaja, przez ponad miesiąc wysiaduje je sama. Potomstwem rodzice opiekują się wspólnie. Młode usamodzielniają się po około dwóch miesiącach od narodzin.

Kapodzioby żywią się pokarmem roślinnym, to najczęściej trawy, nasiona, liście czy rośliny strączkowe.

Fot. FB/Gdański Ogród Zoologiczny

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda