mobile
REKLAMA

Gdańskie święto muzyki z najwyższej półki – XIII Mozartiana!

Muzyka klasyczna, jazz i folk grane przez niemal 200 artystów w czasie 13 koncertów. Park Oliwski, Katedra w Oliwie i Dom Uphagena będą gościły wybitnych muzyków światowej sławy od 19 do 25 sierpnia. Do Gdańska zawitają m.in.Julia Leżniewa, Wenecka Orkiestra Barokowa, NOSPR, Kaja Danczowska, Otar Magradze Jazz Band z Gruzji. Dla najmłodszych przygotowano m.in. przedstawienie marionetkowe Don Giovanni, z którym przyjedzie Narodowy Teatr Marionetek z Pragi. Wstęp na wszystkie koncerty w parku Oliwskim jest wolny. Pozostałe występy są biletowane.

 

Informacja prasowa
TAGI
Gdańskie święto muzyki z najwyższej półki – XIII Mozartiana!

XIII Mozartiana rozpoczną się w Domu Uphagena od występu Kai Danczowskiej, mistrzyni kameralistyki, która zagra wraz ze skrzypaczką młodego pokolenia Marią Sławek i Andrzejem Białko, wirtuozem organów. Artyści zaprezentują sonaty i fugi Mozarta oraz utwory C.P.E. Bacha. Drugiego dnia recital da Yuko Kawai, finalistka XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycająca niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry. We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza wypełnią się brzmieniem najlepszego polskiego kwartetu smyczkowego, od dekady podbijającego serca słuchaczy w Europie i Ameryce – Meccore String Quartet. Zespół znany jest z tego, że repertuar klasyczny gra brawurowo, śmiało łamiąc konwenanse i stereotypy.

Od środy (22.08) Festiwal przenosi się do zabytkowej dzielnicy Gdańska Oliwy. Podczas Koncertu Inauguracyjnego na głównej scenie, usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów, wystąpi Litewska Orkiestra Kameralna z 16-letnim(!) solistą grającym na oboju Pijusem Paskeviciusem.

Kolejnego dnia (czwartek 23.08.) słuchacze będą świadkami plenerowej wersji opery skomponowanej przez 12-letniego Mozarta pt. Bastien i Bastienne. Reżyserem i scenografem przedstawienia jest artysta o wyrazistym stylu – Leszek Mądzik. Ten wszechstronny polski twórca przygotuje również pozostałe elementy scenografii tegorocznych Mozartianów. Na scenie zobaczymy sopranistkę Hannę Okońską w roli Bastienne, tenora Aleksandra Kunacha jako Bastiena oraz Piotra Lempę, bas, w roli Colasa. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldi.

W piątek na dziedzińcu Pałacu Opatów zabrzmi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena. Ta najsłynniejsza polska orkiestra została założona w 1935, na koncie ma ponad 190 płyt CD. W wykonaniu NOSPR usłyszymy utwory Macieja Radziwiłła, Piotra Czajkowskiego oraz Symfonię Jowiszową Mozarta.

W czwartek i piątek po południu tradycyjnie zapraszamy do parku dzieci na program przygotowany specjalnie dla nich. Złożą się na niego zabawy muzyczno-ruchowe z udziałem dzieci przygotowane przez aktorów Teatru Komedii Valldal oraz przedstawienie marionetkowe pt. Don Giovanni w wykonaniu Narodowego Teatru Lalek z Pragi. To trzeci z marionetkowych teatrów europejskich, które odwiedzą Mozartiana, prezentując tę zapomnianą formę widowiska tak typowego dla czasów patrona Festiwalu.

Na Festiwalu gramy Mozarta nie tylko klasycznie. W środowy wieczór zapraszamy amatorów muzycznych eksperymentów do parku Oliwskiego na występ artystów z Gruzji, Otar Magradze Jazz Band, którzy interpretują Mozarta grając połączenie jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej. W czwartek wystąpi zespół The ThreeX. Dwoje skrzypiec i fortepian, wyszukany humor i wirtuozeria – tych kilka słów najlepiej charakteryzuje młodych muzyków z Wiednia. W piątek usłyszymy natomiast Krzesimira Dębskiego, Annę Jurksztowicz, Rolfa Zielke oraz Adam Czerwiński Quartet, którzy zaprezentują muzykę Mozarta w wydaniu jazzowym.

Podczas Koncertu Finałowego (sobota 25.08) w Archikatedrze Oliwskiej zaśpiewa Julia Leżniewa, rosyjska sopranistka okrzyknięta współczesną Marią Callas, znana gościom Mozartianów z zeszłego roku, oraz elita polskich głosów: Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów, wszechstronna artystka i pedagog, Krystian Krzeszowiak, tenor, goszczący na prestiżowych światowych scenach i Wojtek Gierlach, bas, wybitny polski śpiewak i pedagog. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny – organizator Festiwalu – oraz Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych. Usłyszymy dwa utwory należące do bogatej spuścizny patrona Festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej: Vesperae solennes de confesssore oraz Litaniae de venerabili altaris Sacramento. Koncert poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski.

Autor fotografii: Grzeorz Mehring

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda