mobile
REKLAMA

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają na Gromada Sobieszewo / Wystawa – Spotkanie

Gromada Sobieszewo” to ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą spisane przez Stefana Andrzejczaka wspomnienia z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

Informacja prasowa
TAGI
Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”  wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają na  Gromada Sobieszewo / Wystawa – Spotkanie

Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy  Sobieszewskiej z lat 70. XX w. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, autor relacji Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. do zbiorów Izby Pamięci Wincentego Pola. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwieczniono m.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki.

SPOTKANIE

Zapraszamy na spotkanie z  Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa. Zobaczymy najnowsze nabytki archiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza K. Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.

 Bartosz Krystian Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy „Sobieszewo na starych pocztówkach” postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in.: jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii, jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy kreacji najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualny jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

W drugiej części zapraszamy na spotkanie z kontradmirałem Marynarki Wojennej, profesorem nauk humanistycznych Antonim Franciszkiem Komorowskim, który przedstawi efekty swoich badań i zaprezentuje nieznaną dotąd historię przedwojennej Stacji Ratownictwa Brzegowego, zlokalizowanej na Wyspie Sobieszewskiej.

W rejonie obecnej polskiej granicy morskiej (od Świnoujścia do granicy wschodniej) działało przed wojną ponad 25 stacji ratownictwa brzegowego. Zasługą drużyn ratowniczych jest uratowanie wielu rozbitków i udzielenie pomocy jednostkom na mieliźnie w pobliżu brzegu.  Jedną z gdańskich Stacji Ratownictwa Brzegowego była stacja zlokalizowana w Bohnsack (dziś Sobieszewo). Powstała w 1891 r. i była wyposażona w łódź ratowniczą, którą przewożono w razie potrzeby do plaży na wózku torowym oraz w aparat rakietowy do wystrzeliwania rzutek. Do 2017 r. sądzono, że budynek stacji Sobieszewo został zniszczony podczas działań wojennych lub tuż po wojnie. Przypadek sprawił jednak, że podczas pobytu w Sobieszewie udało się odkryć, dzięki zachowanemu kształtowi dużego okna w Tawernie Robinson, iż budynek ten jest pozostałością dawnej Stacji. Ten sensacyjny fakt potwierdziły analizy dokumentów archiwalnych i pomiary elementów budynku. Na dodatek wykonano graficzną rekonstrukcję budynku stacji i nałożono jego zarys na współczesną fotografię Tawerny. Wyniki analiz i efekty rekonstrukcji będą mogli Państwo poznać podczas sobotniego wydarzenia w „Wyspie Skarbów” GAK na Wyspie Sobieszewskiej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda