mobile
REKLAMA

Gdańsk promuje się jako światowa stolica bursztynu w Monachium i Brukseli

Na zaproszenie organizatorów jednych z największych na świecie targów biżuterii i zegarków Inhorgenta Munich, między 16 a 19 lutego br. w Monachium zostanie zaprezentowana wystawa  „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”. Wystawa pojawi się także w Brukseli, gdzie będzie prezentowana w prestiżowym gmachu Tour &Taxis w dniach 1-18 marca 2018 roku.

Informacja prasowa
TAGI
Gdańsk promuje się jako światowa stolica bursztynu w Monachium i Brukseli

Zaproszenie od organizatorów monachijskiej imprezy to ogromne wyróżnienie. W tegorocznej edycji targów weźmie udział blisko tysiąc wystawców z 40 krajów, wśród nich 46 firm i projektantów z Polski. Co roku wystawę odwiedza blisko 30 tysięcy kupców z 74 krajów, głównie z Niemiec, Austrii, Włoch, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Czech, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Węgier i Belgii. Na powierzchni blisko 400 m2 Gdańsk zaprezentuje kilkaset prac, wśród nich wiele nagradzanych i wyróżnianych podczas największych na świecie targów Amberif i Ambermart oraz w międzynarodowych konkursach wzorniczych. W ramach wystawy zwiedzający będą mogli podziwiać możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego w sześciu tematycznych ujęciach. „Wiedza o bursztynie” prezentować będzie naturalne okazy bursztynu i inkluzje. W dziale „Cytaty natury” znajdzie się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreślać będzie związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI/XVII wieku.  W dziale „Sztuka współczesna” znajdą się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie. Prezentowane będą także projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod hasłem "Innowacyjny design" oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look w dziale „Moda na bursztyn".

Wszystkie prace będą eksponowane w nowoczesnych multimedialnych witrynach z transparentnymi ekranami lub w specjalnie zaprojektowanych gablotach. Nie zabraknie nowoczesnych aranżacji, multimedialnych prezentacji i animacji. W ramach wystawy pokazane zostaną także prace z projektu Trend Book 2017, Gdańsk Baltic Amber Biennale 2017 i Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych odbywających się w Gdańsku w latach 2009- 2016.

Wystawa pojawi się również w gmachu Tour&Taxis w Brukseli (1-18 marca 2018 roku), który uznawany jest za jedno z najbardziej prestiżowych miejsc wystawienniczych w Belgii. Przy okazji obu wystaw dzięki współpracy Miasta Gdańska z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną i  Hotelem Browarem Kościerzyna będzie promowany Gdańsk i województwo pomorskie jako nie tylko światowy ośrodek produkcji i sprzedaży biżuterii z bursztynem bałtyckim, ale także jako atrakcyjne miejsce turystyczne.

-Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji – twierdzą organizatorzy wystawy. Ekspozycja według powyższej koncepcji ale w znacznie mniejszej skali pokazywana była podczas Milano Expo 2015 i odniosła ogromny sukces. Obejrzało ją ponad 1,7 miliona osób z całego świata. W 2017 roku wystawa została pokazana w swojej pełnej wersji w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (11 lipca- 14 września). Wystawę bardzo wysoko ocenili miłośnicy sztuki zdobniczej i twórcy, a także całe środowisko bursztynnicze. Mariusz Tymiński, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych określił ją nawet mianem „wystawy wystaw”.

Kuratorami wystawy są: profesor Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku oraz Robert Pytlos, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu.  Dyrektorem artystycznym jest Małgorzata Gliwińska – Radwańska, a koordynatorem technicznym Anita Dmowska. Organizatorami wystawy są: Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Muzeum Gdańska oddział Muzeum Bursztynu, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych, Związkiem Miast i Gmin Morskich oraz Związkiem Rzemiosła Polskiego.

Autor fotografii: Maciej Nicgorski

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko