mobile

Gdańsk. Podsumowanie sezonu turystycznego

W minionym sezonie letnim Gdańsk odwiedziło blisko 770 tys. osób. Niemal 230 tys. z nich to przybysze z zagranicy, przede wszystkim z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Bez względu na pochodzenie, goście bardzo wysoko ocenili jakość swojego pobytu nad Motławą.

TAGI
Gdańsk. Podsumowanie sezonu turystycznego

Kilka dni temu, na facebookowym profilu prezydenta Gdańska pojawiła się infografika podsumowująca tegoroczny sezon turystyczny w Gdańsku. Widniejące w niej dane zostały opracowane przez Gdańską Organizację Turystyczną oraz Pomorski Instytut Naukowy i obejmują okres od początku czerwca do końca sierpnia. W tym czasie Gdańsk odwiedziły dokładnie 769 893 osoby. Ich liczba została podzielona według dwóch kryteriów: gości z Polski i z zagranicy oraz tzw. odwiedzających i turystów. O ile w pierwszym przypadku rozróżnienie nie wymaga żadnego komentarza, o tyle w drugim jest ono po prostu konieczne.


 

Kim byli tegoroczni goście?

Za odwiedzającego uznaje się osobę, która spędziła maksymalnie jeden dzień bez noclegu, zaś za turystę osobę, która spędziła w Gdańsku co najmniej jeden dzień i jedną noc. I tak oto ogólną liczbę gości nad Motławą można podzielić na 276 977 odwiedzających i 492 916 turystów, którzy zostawali tutaj średnio na 7 noclegów. Od początku czerwca do końca sierpnia nad Motławą pojawiło się 541 257 gości z bliższych i dalszych regionów Polski oraz 228 636 z zagranicy. Spośród pierwszej grupy największy odsetek pochodził z województwa mazowieckiego (36,73 proc.), pomorskiego (18,14 proc.) oraz małopolskiego (13,72 proc.). Spośród zagranicznych przybyszy najwięcej z nich pochodziło z Niemiec (37,21 proc.), Wielkiej Brytanii (27,91 proc.) oraz krajów skandynawskich, czyli Szwecji, Norwegii i Danii (6,98 proc.).


 

Niezwykle pozytywne wrażenia

Bez względu na pochodzenie, wakacyjni przyjezdni bardzo wysoko ocenili jakość swojego pobytu w Gdańsku. Średnia ocena w 10-punktowej skali wyniosła wśród ankietowanych aż 8,8. Niewiele niższą ocenę otrzymał Jarmark św. Dominika - 8,42 - który odwiedziło 30 proc. gości. Wyniki pytań dotyczących pierwszych wrażeń z pobytu w Gdańsku, które zostały dodatkowo zadane odwiedzającym, również wypadły niezwykle zadowalająco. W 5-punktowej skali atmosfera miasta została średnio oceniona przez nich na 4,53, życzliwość mieszkańców 4,44, oferta kulturalna 4,28, a oferta rozrywkowa 4,24.


 

Co było celem pobytu nad Motławą?

Dla aż 51,5 proc. gości celem przyjazdu do Gdańska był po prostu wypoczynek. 10,6 proc. gości przyjechało po to, aby odwiedzić swoich krewnych, 8,2 proc. w szeroko pojętych celach kulturalnych, 7,39 proc. w interesach, 6,86 proc. w celach rozrywkowych, a 6,6 proc. przede wszystkim ze względu na tutejsze zabytki. Bez względu na cel pobytu, ankietowani zostali również poproszeni o określenie, w jaki sposób spędzali czas podczas swojego pobytu. Rzecz jasna, mieli tutaj możliwość wskazania kilku odpowiedzi jednocześnie. Wyniki badań w tej kwestii przedstawiają się następująco: 56,20 proc. przyjezdnych zadeklarowało, że spędzało czas głównie na spacerowaniu, 53,86 proc. na odpoczywaniu na plaży, 53,03 proc. na zwiedzaniu, 29,82 proc. na zakupach, a 20,05 proc. na przesiadywaniu w pubach i klubach.


 

Najpopularniejsze miejsca w Gdańsku i okolicach

W rankingu najchętniej odwiedzanych miejsc (tu również można było wybrać kilka propozycji) zwyciężyło oczywiście piaszczyste wybrzeże Bałtyku. Plaża została wybrana jako najpopularniejsze miejsce przez aż 66,49 proc. turystów i odwiedzających. Jako kolejne zostały wskazane Bazylika Mariacka (29,02 proc.), Park Oliwski (26,39 proc.), Ratusz Głównego Miasta (25,7 proc.), Żuraw (18,21 proc.), Dwór Artusa (16,09 proc.). Dużym zaskoczeniem okazały się dwie ostatnie pozycje zestawienia, które zostały zajęte przez kontrowersyjny budynek Europejskiego Centrum Solidarności (15,30 proc.) oraz ogród zoologiczny w Oliwie (11,87 proc.).


 

Turyści, czyli osoby, które przyjechały do Gdańska na pobyt dłuższy niż jeden dzień, zostali również zapytani o odwiedziny pobliskich miejscowości. Wśród najczęściej wymienianych, oprócz oczywiście sąsiedniego Sopotu i Gdyni, znalazły się przede wszystkim pomniejsze miejscowości nadmorskie: Hel, Jastarnia, Władysławowo, Jurata, Jastrzębia Góra i Chałupy, a także słynący z pokrzyżackiego zamku Malbork.

 

Źródło: trójmiasto.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda