mobile
REKLAMA

Gdańsk – miasto, którego nie ma | Cykl wykładów Akademii Gdańska

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma. Pierwsze spotkanie w 2018 roku poprowadzi 30 stycznia o godz. 18.00 Aneta Kwiatkowska z PAN Biblioteki Gdańskiej. Opowie o historiach kryjących się za drukami ulotnymi Wolnego Miasta Gdańsk. Wstęp wolny.

Informacja prasowa
TAGI
Gdańsk – miasto, którego nie ma | Cykl wykładów Akademii Gdańska

Druki ulotne - dokumenty życia społecznego. Pod tą nazwą kryją się plakaty, afisze, ulotki i wiele innych rodzajów druków, które przedwojenni gdańszczanie otrzymywali na ulicach, mijali naklejone na słupach ogłoszeniowych. Przetrwało ich do dziś bardzo niewiele. Większość legła pod gruzami miasta, wypaliła się w ruinach. Nieliczne, które pozostały przechowywane są między innymi w PAN Bibliotece Gdańskiej.

- Przedwojenne reklamy, plakaty, foldery i ulotki stanowią barwny element układanki tego, jacy byli ówcześni gdańszczanie, pokazują ulotny element życia miasta, którego już nie ma – mówi Aneta Kwiatkowska z PAN Biblioteki Gdańskiej.

Instytut Kultury Miejskiej prowadzi serwis www.szukamy.org, w którym prezentuje zasoby domeny publicznej. Jednym projektów związanym z serwisem są Wyszukane – pamiątki z Gdańska z motywami graficznymi twórczo wykorzystującymi przedwojenne ryciny, reklamy, ogłoszenia z gdańskich gazet okładki folderów. Pamiątki i źródła, z których powstały można zobaczyć na: www.szukamy.org/wyszukane oraz kupić w IKM.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda