mobile

Gabriel Chrzanowski. Miał ulicę, teraz będzie tablica.

Gabriel Chrzanowski to postać nieco zapomniana, ale ze wszech miar zasługująca na pamięć gdynian i wszystkich Polaków. Był rzecznikiem budowy portu w Gdyni, stworzenia floty pod polską banderą oraz wielu innych inicjatyw, wiążących Polskę z morzem. W niedzielę, 8 września, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz.12:00 będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Gabriela Chrzanowskiego, która została ufundowana przez rodzinę Chrzanowskich.

Informacja prasowa/ fot. mat. rodziny Chrzanowskich
TAGI
Gabriel Chrzanowski. Miał ulicę, teraz będzie tablica.

W uroczystości udział wezmą między innymi: prof. Krystyna Rowecka, bratanica generała Stefana Roweckiego „Grota" (generał był również jej chrzestnym ojcem), Łukasz Ossowski, prawnuk Gabriela Chrzanowskiego, dr Witold Pronobis, wieloletni redaktor radia Wolna Europa, twórca pierwszego "wolnego" podręcznika do historii najnowszej po 1989 r. i prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski, politolog i historyk specjalizujący się w dziejach najnowszych, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.

Dla pamięci rodowej i polskiej

Gabriel Szczęsny Chrzanowski (1867-1926) zapisał się w dziejach Polski i Gdyni jako dyrektor Departamentu Marynarki Handlowej Ministerstwa Przemysłu i Handlu w II RP. Był przedstawicielem zasłużonego dla Polski rodu Chrzanowskich, herbu Suchekomnaty. Najbardziej znanymi jego przedstawicielami rodu Chrzanowskich byli: gen. Wojciech Chrzanowski, zasłużony dowódca w powstaniu listopadowym (1830-1831), Paweł Chrzanowski, założyciel Gimnazjum Chrzanowskiego w Warszawie i gen. Stefan Rowecki „Grot”, którego matka Zofia była z domu Chrzanowska.

Pamięć o zasługach rodu pielęgnowana jest podczas zjazdów rodzinnych. Tegoroczny, IV już Zjazd Rodziny Chrzanowskich i spokrewnionych odbędzie się w Trójmieście w dniach 7-8 września. Rodzinne spotkanie stanie się okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej Gabriela Chrzanowskiego. Był on wybitnym przedstawicielem pokolenia, do którego należał także Józef Piłsudski. Tablica to także wyraz pamięci o tym wybitnym człowieku, który, dzięki osobistej inicjatywie Eugeniusza Kwiatkowskiego, w 1929 roku otrzymał swoją ulicę w Gdyni. Ulicę tą wszyscy gdynianie nadal nazywają ulicą Chrzanowskiego, ale obecnie jej patronem jest działacz kaszubski Bernard Chrzanowski.
Nie wiadomo dokładnie kiedy zmieniono patrona ulicy, ale już w 1986 roku była to ulica Bernarda, a nie Gabriela Chrzanowskiego. Być może stało się to w latach 70-tych? Nie wiadomo nic więcej o okolicznościach zmiany tej nazwy i pozostaje to tajemnicą. Być może jakiś związek ze sprawą miał wniosek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o upamiętnienie Bernarda, ale wyraźnie w nim zaznaczono, że „nie mamy na myśli ulicy, bo ulica Chrzanowskiego, poświęcona pamięci innego człowieka dużej zasługi – Gabriela, istnieje (…).

 

Źródło: gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda