mobile
REKLAMA

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - Gdynia morską stolicą Polski

Przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele rządu, a także Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, gdzie 13 października odbędzie się 17 edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.

Maciej Ostrowski
Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017  - Gdynia morską stolicą Polski

Programy inwestycyjne modernizujące największe polskie porty, zmieniające się warunki konkurencyjności w przemyśle stoczniowym, nacisk na innowacyjność oraz zmiany legislacyjne związane z ustawą stoczniową oraz sytuacją podatkową marynarzy zdominują tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej. W dyskusjach udział wezmą Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej. Nie zabraknie naukowców, w tym prof. zw. dr hab. Andrzeja Koźmińskiego, Rektora Akademii Morskiej w Szczecinie. Uroczystość uświetnią goście zagraniczni, tacy, jak Iain Shepherd, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa oraz ambasador Malty Natasha Meli Daudet. Rok temu Centrum Konferencyjne Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w którym od kilku lat odbywa się konferencja odwiedziło ponad 500 gości i uczestników. W tym roku organizatorzy liczą na pobicie tego rekordu.

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni to jedne z większych w Europie i jedyne w Polsce wydarzenie o takiej randze biznesowej związane z przemysłem morskim. To również miejsce, gdzie wielki biznes spotyka się z codziennością. Organizatorzy nie pobierają opłaty rejestracyjnej więc z szefami największych przedsiębiorstw i instytucji tworzących jedną z najbardziej innowacyjnych branż przemysłu w kraju, może porozmawiać każdy zainteresowany.

- Związek pracodawców Forum Okrętowe zdecydował się na wyróżnienie najciekawszych projektów Brylantami Innowacyjności. To branżowa nagroda ufundowana przez Piotra Soykę, wieloletniego prezesa zarządu Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. To już piąta edycja, gdy środowisko przedsiębiorców przyzna nagrodę przedsiębiorstwom, których innowacyjność oraz potencjał produkcyjny zaowocował najciekawszymi pomysłami w polskim biznesie - informuje Jerzy Czuczman, Dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wizyty studyjne młodzieży gimnazjalnej w przedsiębiorstwach branży morskiej, mające zachęcać młodych ludzi do związania swojej przyszłości zawodowej z tym sektorem gospodarki oraz wystawa przedstawiająca innowacyjny dorobek polskich firm.

Forum Okrętowe organizuje też konkursy na najciekawszą pracę dyplomową. Nagrodą są staże w najlepiej rozwijających się firmach polskiej branży morskiej. Wg Jerzego Czuczmana Dyrektora Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe, rozwijający się przemysł stoczniowy może być jednym z rozwiązań charakterystycznego dla województwa Pomorskiego wysokiego bezrobocia. O ile w samej aglomeracji trójmiejskiej bezrobocie utrzymuje się na średnim poziomie ok. 4%, to 50 km od metropolii poziom bezrobocia jest bliski 20%. W wielu powiatach 40% bezrobotnych stanowią ludzie stosunkowo młodzi do 40 roku życia.

- Ci ludzie często mieszkają godzinę drogi jazdy autobusem od metropolii ale nie stać ich na bilet. To wykluczenie komunikacyjne. Wielu mogłoby zdobyć pracę w trójmiejskich stoczniach. Potrzebujemy pracowników. Zwracamy się do władz administracji samorządowej Gdyni i całego Trójmiasta aby pomogli nam ściągnąć tych ludzi do pracy. Rozwiązaniem mogłaby być refundacja przejazdu - zaapelował Jerzy Czuczman.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko