mobile
REKLAMA

FJJ 2018 / George Burton Quintet, Vijay Iyer Sextet

Młody pianista, kompozytor i bandleader George Burton od ponad dekady znajduje się na radarze wszystkich będących na bieżąco z innowacjami w jazzie. W przeciągu dotychczasowej kariery korzystając ze swej wirtuozerskiej techniki Burton wypracował imponująco eklektyczne podejście do muzyki.

informacja prasowa
TAGI
FJJ 2018 / George Burton Quintet, Vijay Iyer Sextet

Własne miejsce na światowej scenie odnalazł operując na wielu odcinkach szerokiego jazzowego spektrum: nieobcy jest mu zarówno rygor klasycznego przeszkolenia oraz nie mniej twarde doświadczenie uderzającego do głowy nocnego życia sceny jazzowej w Philladelphii. Pianista miał okazję grać u boku znamienitych praktyków bopu, post-bopu i okolic: Jamesa Cartera, Meshella Ndegecello czy Sun Ra Arkestry, by w końcu doprowadzić zespoły autorskie do występów na prestiżowych scenach w rodzaju Newport Jazz Festival, gdzie zagrał w 2017 roku.


Autorska muzyka Burtona stanowi klasę samą dla siebie: jest nie tylko technicznie znakomita, ale też wieloaspektowa: wszystkie wymiary jego dotychczasowego doświadczenia przefiltrowane są w niej przez specyficzny rodzaj wrażliwości twórczej, która zbliża Burtona do kompozytorów epoki romantycznej. Branżowe media piszą o George’u Burtonie per „nadzwyczajny” (NPR) czy „charyzmatyczny” (New York Times), a jego - łączące urodę kompozycyjną z potęgą brzmienia utwory niemal jednogłośnie określane są jako wciągające. Magazyn Nextbop pisze: “George Burton spełnia nadzieje na rozwój gatunku wyrażane przez najbardziej ekscytujących jazzowych twórców - nie boi się podejmowania ryzyka, jest dynamiczny i rewolucyjny… nie daje się zaszufladkować”.

George Burton Quintet, jedna z dwóch autorskich grup muzyka łączy tradycyjny hard bop, awangardę, post bop, R&B oraz inne gatunki i pozostając w zgodzie z tradycją śmiało zmierza w kierunku jazzowej przyszłości. Muzyka zespołu oddaje charakterystyczny nazwany przez JazzTimes mianem „straight-but-not-straight” styl Burtona oraz jego umiejętność utrzymania własnego brzmienia przy uwzględnieniu potrzeb scenicznych partnerów. Jak sam wyjaśnia „Muzykę pisze się dla ludzi, po to, by słyszeli melodie i potrafili nawiązać z nimi relacje. Moja muzyka jest bardzo otwarta, choć wciąż niesie za sobą wszelkie cechy i złożoności jazzowego idiomu. Taka sytuacja pozwala każdemu pozostać sobą”.

VIJAY IYER SEXTET / Far from Over / All That Jazz
Vijay Iyer – piano / Steve Lehman – alto saxophone / Mark Shim – tenor saxophone / Graham Haynes – cornet, flugelhorn / Stephan Crump – double bass / Jeremy Dutton – drums

Pianista i kompozytor Vijay Iyer należy do najjaśniejszych gwiazd na firmamencie współczesnego jazzu. Na miejsce wśród liderów najważniejszej i jednocześnie najbardziej bodaj kreatywnej sceny świata – tej w Nowym Jorku – artysta zapracował owocną, trwającą już od ponad dwudziestu lat działalnością, a plastyczny język muzyczny który zdołał w tym czasie wykształcić daje mu możliwość swobodnej wypowiedzi w różnych odcieniach stylistycznych i kontekstach wykonawczych. Choć jednak czerpie z całego szeregu muzycznych inspiracji, Iyer przede wszystkim jest muzykiem z gruntu jazzowym, a jego bazowe projekty utrzymane są w formułach mogących poszczycić się długą w obrębie tego gatunku historią.

Po spektakularnym sukcesie obsypanego nagrodami autorskiego piano trio, którym Vijay Iyer ostatecznie potwierdził swoją wielką klasę i które stało się jedną z najważniejszych współcześnie tego rodzaju grup na świecie pianista zdecydował się na sformowanie składu rzadziej na scenach spotykanego, ale w nie mniej klasycznym kształcie: grupy Vijay Iyer Sextet.


Sekstet pod wodzą Vijaya Iyera to zespół, który powinien pobudzić wyobraźnię każdego zainteresowanego dzisiejszą sceną jazzową słuchacza. Do zrealizowania swej artystycznej wizji na najwyższym poziomie pianista potrzebował partnerów pewnych, a zważywszy, jak istotnymi postaciami jazzowej sceny są niektórzy z nich, o Vijay Iyer Sextet można mówić jako o nowojorskim dream-teamie. W sekstecie Vijaya Iyera znalazł się więc Stephan Crump - basista, który dał się poznać szerszej publiczności przede wszystkim jako stały członek Vijay Iyer Trio, ale mający za sobą także współpracę z postaciami takimi jak między innymi Mary Halvorson czy Ingrid Laubrock. Są również muzycy tak dla nowojorskiej sceny istotni jak saksofonista Steve Lehman i perkusista Tyshawn Sorey (w Żaku wystąpi Jeremy Dutton) - twórcy, których autorskie albumy regularnie znajdują się w podsumowaniach branżowych mediów (podczas europejskiej trasy koncertowej Soreya zastąpi młody, obiecujący perkusista Jeremy Dutton). Sekcję dętą sekstetu uzupełniają członek m.in. Steve Lehman Octet Mark Shim (saksofon tenorowy) oraz syn legendy perkusji Roya Haynesa, Graham Haynes na trąbce.


Podwojony w stosunku do słynnego tria skład instrumentalny pozwolił pianiście na poszerzenie pola brzmieniowego, co dało Iyerowi więcej miejsca dla muzycznej kreacji i stworzenia bogatych, zniuansowanych kompozycji. Kompozycje te - w realizacji gwiazdorskiego składu - przekładają się na wysokiej klasy współczesny jazz o pogłębionym, pełnym brzmieniu. Nic więc dziwnego, że grupa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności jak i krytyków. Vijay Iyer Sextet został okrzyknięty Zespołem Roku zarówno w ankiecie autorów magazynu Downbeat, jak i w podsumowaniu stowarzyszenia Jazz Journalists Association. Dodatkowo Downbeat uhonorował Iyera tytułem Jazzowego Muzyka Roku.

Bilety na koncerty 9.11.2018
30 zł I pula / 40 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
50 zł I pula / 65 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
70 zł I pula / 90 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
90 zł I pula / 110 zł II pula – bez zniżek
Ostatni dzień sprzedaży I puli: 30 września 2018
Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

 autor foto: Anthony Dean

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda