mobile

Fetuj z „ Fetą”

To już XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA Odbędzie się w dniach 11-14 lipca 2019 na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu (11-12.07) oraz w przestrzeni Głównego Miasta, Starego Miasta, Długich Ogrodów i Stoczni (13-14.07).

 

Karolina Lipnicka/ fot. Artur Andrzej
TAGI
Fetuj z „ Fetą”

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA organizowany przez Plamę GAK, to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych każdego sezonu turystycznego w Gdańsku. W tym roku trwać będzie od 11 do 14 lipca, od godz. 15 do 24. Wstęp będzie wolny, jednak wybrane spektakle będą biletowane.

 

Popularność takiej formy teatru z roku na rok zyskuje coraz to większe zainteresowanie wśród mieszkańców oraz odwiedzających miasto Gdańsk. Atrakcyjna formuła i darmowy dostęp do spektakli powodują, że widzem może być i jest każdy, niezależnie od poziomu wykształcenia, zamożności, czy świadomości kultury.


20 teatrów z 8 krajów -Polski, Rosji, Białorusi, Francji, Włoch, Hiszpanii, Danii oraz Holandii, zaserwuje widzom niesamowitą porcję rozrywki i wrażeń. Wśród zagranicznychwykonawców znajdą się ci już dobrze znani m.in.: Dansk Rakkerpak oraz Mr Pejo's Wandering Dolls, ale zapowiadane są również premierowe wystąpienia – teatr InZhest, czy Duchamp Pilot + Voala.

 

Nie zabraknie też sław polskiej sceny widowisk ulicznych. Gdańsk odwiedzi m.in. warszawski Teatr Akt i Teatr Pantomimy MIMO, czy wrocławski Teatr Formy.

 

Teatry zaprezentują łącznie 22 różne spektakle. W sumie odbędzie się około 70 prezentacji.

 

Wiadomo, że będzie sporo powtórek. Mogę zdradzić, że spektakli będzie mniej niż zwykle, natomiast będzie więcej powtórek. Tu wykonujemy ukłon w stronę naszych odbiorców, którzy często komentowali, że nie byli w stanie zobaczyć niektórych spektakli, bo były grane symultanicznie - mówi Tomasz Hildebrandt, szef festiwalu Feta i kierownik klubu Plama GAK.


Tegorocznym spektaklem finałowym będzie "Muaré Experience", który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych. Spektakl ten jest połączeniem koncertu rockowego oraz podniebnego widowiska akrobatycznego. Publiczność będzie miała zatem okazję podziwiać wyrafinowane choreograficzne kompozycje w wykonaniu hiszpańskiego teatru Voala. Szybującym artystom będzie towarzyszyła psychodeliczna, rockowa muzyka, wykonywana na żywo przez brytyjsko-argentyński zespół Duchamp Pilot. Będzie to zdecydowanie największe widowisko tegorocznego festiwalu.

 

Kontenery na śmieci i inne rekwizyty

 

Artyści odwiedzający festiwal mają przeróżne potrzeby: począwszy od odpowiedniego miejsca na przeprowadzenie występu, po najbardziej nietypowe rekwizyty, które potrzebują wynająć na czas trwania spektakli. Najbardziej nietypowym w tym roku rekwizytem są cztery metalowe kontenery na śmieci o pojemności 1100 litrów, z zamykaną klapą.

 

Wielki powrót FETY na Główne Miasto

 

Tegoroczny Festiwal FETA po raz pierwszy od 2008 roku ponownie zagości na Głównym Mieście. Spektakle grane będą w tym roku na Dolnym Mieście i terenie Starego Przedmieścia oraz w Śródmieściu i w dzielnicy Długie Ogrody. Program zaplanowano w ten sposób, że w czwartek i piątek spektakle grane będą w dotychczasowej lokalizacji na terenie Bastionu Wilk, Bastionu św. Gertrudy, w okolicy Grodzy Kamiennej/Kamiennej Śluzy na okolicznym boisku oraz na placu Wałowym (w dwóch ostatnich lokalizacjach znajdą się punkty informacyjne festiwalu)

.
Natomiast w sobotę i niedzielę FETA powróci na teren Głównego Miasta. Punktem centralnym spektakli dziennych będzie park im. św. Barbary,natomiast przedstawienia wieczorne zlokalizowane zostaną w okolicy boisk przy ul. Krosienka . Jedno z wydarzeń planowane jest na terenie należącym do Muzeum Gdańska przy ul. Rycerskiej . Zaś finał tegorocznej FETY odbędzie się na placu Zebrań Ludowych.

 

Pełny program dostępny jest na oficjalnej stronie.

Źródło fotografii: wikipedia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda