mobile
REKLAMA

Festiwal Filmu Irlandzkiego

Najgłośniejsze pełnometrażowe filmy ostatnich lat, krótkie metraże, warsztat plastyczny dla dzieci oraz prezentacje o kinie Zielonej Wyspy – tak w skrócie przedstawia się program pierwszego Festiwalu Filmu Irlandzkiego w Gdyni.

Informacja prasowa
TAGI
Festiwal Filmu Irlandzkiego

Gdyńskie Centrum Filmowe i Fundacja Kultury Irlandzkiej zapraszają na projekcje w Kinie Studyjnym, w sali Goplana, od czwartku do niedzieli, 25-28 października 2018 roku.

Piątek, 26 października

Godz. 18.00
Irlandia z dreszczykiem
Prezentacja multimedialna będąca podróżą po najbardziej nawiedzonych miejscach Zielonej Wyspy. Kto jest kim w irlandzkim świecie poza grobowym, czyli postacie z irlandzkich baśni i legend, a także spotkanie z autorem najsłynniejszej powieści grozy. Urodzonym w Irlandii Bramem Stokerem – ojcem najsłynniejszego wampira wszechczasów – hrabiego Draculi. WSTĘP WOLNY

Godz. 19.00
After 16
Zestaw filmów krótkometrażowych dedykowanych powstaniu wielkanocnemu. Temat najważniejszego irlandzkiego zrywu narodowego przedstawiony został poprzez animację, w konwencji pastiszu, dramatu i innych, ukazując obie strony konfliktu. Filmy pozyskane zostały od Irish Film Institute, który jest partnerem Festiwalu.

Godz. 20.30
Młodzi przebojowi
Sing Street, 2016
reż. John Carney
Dublin, lata 80. Napięta atmosfera w domu rodzinnym sprawia, że nastoletni chłopak decyduje się na założenie zespołu, w tle oczywiście wątek romansowy a do tego świetna muzyka.
Nagrody: IFTA – najlepszy aktor drugoplanowy roku 2016


Sobota, 27 października

Godz. 18.30
Sanctuary
2016
reż. Len Collin
Romantyczna komedia będąca jednocześnie punktem wyjścia do dyskusji o sferze emocjonalnej i seksualnej osób niepełnosprawnych. Film, który zmienił irlandzkie prawo. Inspiracją do powstania filmu była sztuka teatralna zrealizowana przez grupę aktorską w ramach zajęć terapeutycznych. Wspaniała gra aktorska i –
pomimo poważnego tematu w tle – świetna komedia romantyczna.

Godz. 20.30
Piękny drań
Handsome Devil, 2016
reż. John Butler
Ned i Conor sa zmuszeni dzielić ze sobą pokój w internacie. Gwiazda szkolnej drużyny rugby i szkolny outsider nie mogą się początkowo ze sobą porozumieć. Stopniowo zacznie się jednak pomiędzy nimi pojawiać nić sympatii i uczucie, które rzuci wyzwanie szkolnym zasadom.

Niedziela, 28 października

Godz. 10.00
Sekrety morza
reż. Tomm Moore
Nominowana do Oskara jedna z najpiękniejszych irlandzkich animacji wyprodukowana w irlandzkim studiu animacyjnym Cartoon Saloon. Oparta na tradycyjnej legendzie o kobietach zamienionych w foki, selkie. Animacja bazująca na irlandzkim tradycyjnym wzornictwie (jak wcześniejsza produkcja „Sekrety księgi z Kells”) z niepowtarzalną muzyką zespołu Kila.
Po seansie zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci w Galerii GCF.

Godz. 18.30
W imię pokoju: John Hume w Ameryce
reż. Maurice Fitzpatrick , 2018
Film dokumentalny irlandzkiego reżysera, wykładowcy akademickiego i pisarza Maurice’a Fitzpatricka. Dokument ukazuje rolę Johna Hume’a, jednego z najważniejszych polityków Irlandii Północnej i laureata pokojowej Nagrody Nobla, w celu przywrócenia pokoju na Północy. Konsekwencją jego aktywnej działalności i zjednywania dla sprawy irlandzkiej amerykańskich polityków najwyższego szczebla było podpisanie Porozumienia Wielkopiątkowego, które zakończyło trwający w Irlandii Północnej okres walk. Narratorem w filmie jest aktor Liam Neeson.

Godz. 20.30
The Lodgers. Przeklęci
2018
reż. Brian O’Malley
Nawiedzony, zaniedbany dom zamieszkany przez rodzeństwo, które musi się zmierzyć z duchami przodków. W tle burzliwy okres w dziejach Irlandii: wojna o niepodległość a po jej odzyskaniu obawa o wybuch wojny domowej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda