mobile

Fair Building

W Gdyńskim Centrum Designu, które mieści się w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym w Gdyni otwarto nową wystawę, która porusza temat etyki w budownictwie. Ekspozycje można oglądać w dniach od 16 listopada do 30 grudnia, poza dniami świątecznymi. Wstęp bezpłatny.

Dominik Ulański
TAGI
Fair Building

Wystawa „Fair Building” wcześniej była pokazana na 15. Międzynarodowym Bienalle Architektury w Wenecji.  Według The New York Times zyskała miano jednej z sześciu najlepszych ekspozycji. Organizatorem wystawy w Wenecji była Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki.

Obecnie społeczeństwo zdaje się być coraz bardziej świadome, jeśli chodzi o wybór  robionych przez nas zakupów.  Kupowane przez nas produkty codziennego użytku zaczynając od pożywienia poprzez odzież, obuwie, poddawane są skrupulatnej analizie czy proces produkcyjny zakupionego towaru był zgodny z zasadami etyki.  Zastanawiamy się czy pracownicy byli godnie traktowani w trakcie wytwarzania danego produktu bądź czy nie ucierpiało przy tym żadne zwierzę. W taki sposób rzadko kiedy myślimy o architekturze.

Kuratorką wystawy „Fair Building”, architektką oraz projektantką jest Dominika Janicka. Podejmuje ona temat, który zazwyczaj jest pomijany i lekceważony w rozmowach dotyczących architektoniki, czyli wkład robotników w proces budowlany. Głównie mówi się o architektach natomiast rzadko kiedy o budowniczych, którzy wykonują prace fizyczne i to właśnie im poświęcona jest wystawa. Drugim najniebezpieczniejszym- zaraz po przemyśle górniczym jest przemysł budowlany. Na terenach budowy dochodzi do największej liczby niebezpiecznych wypadków. Zapewne każdy z nas rzadko zastanawia się jak byli traktowani pracownicy budowy, którzy wznosili miejsca w których teraz mieszkamy lub budynki, w których pracujemy, nie zastanawiamy się nad ich bezpieczeństwem.

Celem  wystawy „Fair Building” jest  opracowanie płaszczyzny aby zastanowić się wspólnie nad tym co zrobić aby proces budowy był produktywny i przede wszystkim sprawiedliwy. Architektura jest pracą zespołową, za pomyślnością lub klęską odpowiedzialni są wszyscy zaangażowani w projekt. Potrzeby twórców, czyli zarówno architektów, inwestorów oraz pracowników budowlanych, nie mogą być pomniejszane ani ignorowane na żadnym etapie pracy. Na efekt finalny wznoszonego budynku składa się wszystko to, co doprowadziło do jego powstania.

Organizatorami wernisażu są: Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz  Miasto Gdynia.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko