mobile
REKLAMA

Europejska Noc Muzeów 2018

Zakurzone półki, ciemne komnaty, podziemia, zapach zaschniętej farby– tak najczęściej kojarzy nam się zwiedzanie eksponatów w muzeach i instytucjach kultury. Nic bardziej mylnego!

Informacja prasowa
TAGI
Europejska Noc Muzeów 2018

Po raz 13sty na Pomorzu organizatorzy Europejskiej Nocy Muzeów udowodnią, że powyższe skojarzenia są tylko stereotypem! W tym roku nocne zwiedzanie odbędzie się w sobotnią noc z 19 /20 maja 2018r.

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury otwierają swoje podwoje dla świętujących już od godziny 19. Przygotowane w tym roku atrakcje z pewnością zaciekawią nawet najbardziej wymagających miłośników sztuki, kultury i nauki. Oprócz wystaw i rekonstrukcji historycznych będzie można wziąć udział w różnego rodzaju grach i zabawach.
Biblioteka Gdańska PAN na jedną noc zamienia się w prawdziwie morską szalupę i oprócz map,druków, atlasów, rękopisów oraz książek z XVIII i XIX w., będzie można poczuć się jak prawdziwy pirati wyruszyć na poszukiwanie skarbów w grze przestrzennej „Skrzynia Piratów”. W Muzeum II Wojny Światowej będzie można wcielić się w polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej i podejmować strategiczne decyzje, które przybliżą uczestnikom różne losy polskich żołnierzy z tego okresu. Miłośnicy zagadek powinni udać się do Muzeum Archeologicznego, gdzie przygotowano dyplom młodego odkrywcy dla tych, którzy sprawnie rozwiążą zagadki na wystawie.Wszyscy fani broni i uzbrojenia zapraszamy do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie będzie można zobaczyć na własne oczy jak wygląda typowe uzbrojenie morskie. A jeśli chce sprawdzić swoje umiejętności manualne, koniecznie zajrzyjcie do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie przygotowano warsztaty z szycia sztruksowych zajęcy.

Nie zapomniano również o wszystkich zainteresowanych orientalną kulturą. Muzeum Narodowe w Gdańsku w Oddziale Etnografii „Spichlerz Opacki” przygotowało liczne warsztaty, na których będzie można m.in. nauczyć się wykonywania latawca japońskiego Koinobori natomiast Muzeum Archeologiczne pragnie przybliżyć afrykańskie zwyczaje i przeprowadzi warsztaty z tworzenia autorskich masek inspirowanych afrykańskimi wzorami, czy warsztatyz nauki gry na bębnach afrykańskich.

Przewidziano też liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. Gdańska Galeria Miejska pokaże dzieciom, w jaki sposób można tworzyć sztukę za pomocą światła i cieni. Na warsztatach uczestnicy nauczą się, jak można wykonać własne dekoracje, rekwizyty i lalki, z których potem, co godzinę, będzie otwierany nowy spektakl. Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych specjalnie na tę okazję przygotowała coś dla fanów zagadek, labiryntów, pokojów strachów i ucieczek, czyli Escape PJATK, a jeśli podczas zabawy będzie głodni(nie tylko przygód),będzie możliwość zakupy sushi.

Ale Europejska Noc Muzeów nie odbywa się tylko w Trójmieście. W Kartuzach np. można zobaczyć pokaz tańczących fontann, w Malborku natomiast zwiedzić zakamarki Zamku Malborskiego i podziwiać elementy gotyckiej architektury.

W Rumi fani motoryzacji mogą spędzić niezwykłą noc z zabytkowymi samochodami marki Toyota, a jeśli„Nocne Marki” chcą
stworzyć coś naprawdę wyjątkowego,w Tczewiewarto uczestniczyć w warsztatachświec żelowych i kolorowych butelek.

Europejska Noc Muzeów to wielkie święto muzealników, którzy w nocnej atmosferze mają możliwość zaprezentowania atrakcji, często niedostępnych na co dzień–zachęcaKarina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

– Noc Muzeów to także wyzwanie organizacyjno-logistyczne, gdyż co roku padają rekordy frekwencji uczestników, a w przedsięwzięciu bierze udział kilkadziesiąt placówek.

Nie inaczej będzie zapewne także i tego roku. Wstęp do wszystkich placówek biorących udział w Europejskiej
Nocy Muzeów jest wolny lub kosztuje złotówkę. Większość z nich umożliwia zwiedzanie i udział w przygotowanych atrakcjach w godzinach 19:00–1:00. Warto jednak uważnie prześledzić program poszczególnych instytucji. Część atrakcji będzie dostępna także w ciągu dnia.


Pełen
program atrakcji znajduje się na stronie: http://www.ikm.gda.pl/nocmuzeow/

Źródło fotografii: partymap.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko