mobile
REKLAMA

Dworzec Główny w Gdańsku w przebudowie

Ze względu na modernizację od kilku miesięcy zamknięta jest część peronów w Gdańsku Głównym dla pociągów dalekobieżnych oraz tunel przydworcowy. Jesienią ma zostać uruchomiony dworzec tymczasowy, który przejmie obsługę klientów w związku z remontem całego budynku. Celem zmian na dworcu oraz modernizacji peronów jest usprawnienie obsługi podróżnych oraz lepsze połączenie Trójmiasta z innymi miastami. Firma Multiconsult Polska obejmuje nadzór nad obydwoma projektami. Szacowana wartość każdej inwestycji wynosi około 60 mln zł.

Informacja prasowa
TAGI
Dworzec Główny w Gdańsku w przebudowie

Modernizacja stacji Gdańsk Główny


Zmiany, które mają usprawnić przepływ pociągów dalekobieżnych przez stację Gdańsk Główny trwają od września 2017 roku i mają zostać zrealizowane do początku 2020 roku. Prace obejmują przede wszystkim przebudowę układów torowych, peronów oraz tuneli na stacji Gdańsk Główny. Inwestorzy zdecydowali się na lepsze oświetlenie obiektu oraz antypoślizgową nawierzchnię. Pojawią się również nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, lepsze oznakowania oraz zegary i wygodne ławki dla oczekujących. Ponadto dworzec stanie się przyjazny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, dzięki montażowi czterech nowych wind i ruchomych schodów.


Zadaniem Multiconsult Polska będzie przejęcie realizacji usługi od nadzoru tymczasowego oraz zarzadzanie kontraktem. Po zakończeniu modernizacji firma będzie sprawować nadzór nad inwestycją w okresie gwarancji. Inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne – SDIP – system dynamicznej informacji pasażerskiej, nowe układy SRK – systemu sterowania ruchem pozwolą na znaczne usprawnienie obsługi podróżnych. Wyzwaniem stojącym przed Multiconsult Polska będzie skoordynowanie działań wykonawców oraz zminimalizowanie ewentualnych utrudnień dla pasażerów podczas prac budowlanych – komentuje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu w Multiconsult Polska.


Remont dworca kolejowego.


Drugim projektem w jaki zaangażowana jest firma Multiconsult Polska jest remont całego budynku Dworca Głównego w Gdańsku. Pierwszym etapem inwestycji jest weryfikacja dokumentacji projektowej budynku, a następnie wsparcie zamawiającego w procesie wyboru wykonawcy robót. Dopiero po jego selekcji Multiconsult Polska przejmie właściwą funkcję Inżyniera Kontraktu (zarządzanie inwestycją i nadzór inwestorski). Ważnym elementem zlecenia jest także sprawowanie nadzoru konserwatora zabytków i konserwatora archeologicznego.


Prace, jakie zostały uwzględnione w budżecie remontu budynku Dworca Głównego, to przede wszystkim nowe okna i drzwi oraz budowa nowej części podziemnego przejścia dla pieszych łączącego obecne przejście podziemne z poziomem -1. Ponadto mają zostać wykonane niezbędne instalacje elektryczne, na które składa się m.in. iluminacja elewacji oraz monitoring. Inwestorzy zdecydowali się na rekonstrukcję brakujących detali architektonicznych oraz dachów dwuspadowych, a także wymianę pokrycia dachowego. Modernizacja budynku, tak jak w przypadku peronów, będzie dostosowana do osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Warto dodać, że wykończenie wnętrza budynku w tym detali architektonicznych, ma być przeprowadzona zgodne z programem prac konserwatorskich. Projekt rozpocznie się jesienią 2018 roku.


Dworzec Gdańsk Główny to prawdziwa perła architektoniczna tego miasta, a obecna inwestycja pozwoli przywrócić jej właściwy blask. Po długich oczekiwaniach zostanie przywrócony pierwotny wygląd zabytku. Wiąże się to z usunięciem „naleciałości” powstałych w wyniku dziesięcioleci prowizorycznych przeróbek i remontów – dodaje Renata Mordak, Dyrektor Pionu Transportu w Multiconsult Polska.

Źródło fotografii: Wikipedia

Autor fotografii: Diego Delso

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda