mobile

„Duma Angoli” – poznaj kulisy niezwykłego przedsięwzięcia

Mieszkańcy nazywają ją „Dumą Angoli”, Unia Europejska prezentuje jako wzorcowy przykład współpracy z Afryką. Zbudowana na wzór Akademii Morskiej w Gdyni Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe to największy polski projekt edukacyjny realizowany na tym kontynencie oraz modelowy przykład jak nieść pomoc krajom Afryki. Kulisy projektu uchwyciła Małgorzata Rakowiec w reportażu „Dopowiedziana historia – Polacy dla Angoli”.

 

Informacja prasowa/ Gdynia.pl
TAGI
„Duma Angoli” – poznaj kulisy niezwykłego przedsięwzięcia

Trwająca blisko 30 lat wojna domowa odcisnęła głębokie piętno zarówno na społeczeństwie, jak i gospodarce Angoli. Rodzi to szereg pytań: w jaki sposób nieść pomoc w dotkniętym zniszczeniami wojennymi kraju? Jak pogodzić humanitarną postawę z rozsądkiem, który każe chronić własnych obywateli? Odpowiedź znalazły firma Navimor International i Akademia Morska w Gdyni.

- Pomorskie firmy i Akademia Morska zrealizowały w Angoli projekt, który stanowi przykład jak pomagać Afryce. Nowoczesna Akademia Rybołówstwa i Nauki o Morzu stała się dumą Angoli, miejscem kształcenia kadr oraz dała mieszkańcom kraju nowe stanowiska pracy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - UE przedstawia go jako wzorcowy, ale przede wszystkim to my, Polacy możemy być z niego dumni – podkreśla.

Polacy dla Angoli i o Angoli

Historie niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest budowa szkoły wyższej na wzór Akademii Morskiej w Gdyni uchwyciła dziennikarka Małgorzata Rakowiec. Reportaż „Dopowiedziana historia – Polacy dla Angoli” został wyświetlony w Teatrze Muzycznym w Gdyni w trakcie wczorajszego specjalnego pokazu filmowego.

- To jest projekt wyjątkowy. Nie dość, że Polacy uczestniczyli w samym pomyśle, to jeszcze mieli nadzór nad wszystkim, od projektu, poprzez wykończenie i organizację nauczania – mówi Małgorzata Rakowiec, reportażystka. - Co ważne, dokument ten udowadnia, że pomoc tam na miejscu jest możliwa – dodaje.

W trakcie gali zaprezentowano także „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Jest to animowana adaptacja książki Ryszarda Kapuścińskiego, w której legendarny reporter opisał kulisy wojny domowej w Angoli.

- „Jeszcze dzień życia” to opowieść o wyprawie gwiazdy reportaży, 43-letniego Ryszarda Kapuścińskiego do serca chaosu, jądra ciemności, którym jest Angola w 1975 roku. Pojechał reporter, wrócił pisarz. Co stało się wtedy w Angoli, że ten człowiek nie wrócił do reportażu, tylko stał się pisarzem — tłumaczem kultur? - mówi Damian Nenow, reżyser. - Fikcja i kreacja zderzona z prawdą, faktem, prawdziwym człowiekiem, który stoi w tym samym miejscu, co 40 lat temu i przeżywa te same emocje, to istota tego filmu.

Film miał swoją premierę podczas festiwalu w Cannes. Polska publiczność natomiast będzie miała okazję zobaczyć go już jesienią.

Źródło fotografii: Akademia Morska

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda