mobile

Do domu zdrojowego w Brzeźnie „wraca życie”

Zabytkowy Dom Zdrojowy w Brzeźnie otrzymał szansę na powrót do czasów swojej świetności. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu, w którym powstanie centrum edukacji ekologicznej. Inicjatywa zyskała też deklarację wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Redakcja / fot. Centrum Hewelianum w Gdańsku
Do domu zdrojowego w Brzeźnie „wraca życie”

Nowa szansa dla obiektu

Pojawiła się już pod koniec ubiegłego roku, kiedy to decyzją Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, zaakceptowana została koncepcja przewidująca przekazanie obiektu na potrzeby gdańskiego centrum nauki - Centrum Hewelianum, które posiada doświadczenie w adaptacji zabytkowych obiektów. Centrum zaproponowało wprowadzenie do obiektu nowych funkcji edukacyjnych i kulturalnych. Znajdzie się tu zespół sześciu sal warsztatowych, 60 miejsc noclegowych, a także całorocznej restauracji, która będzie także miejscem integracji mieszkańców Dzielnicy Brzeźno. Tym samym Miasto uzyska nowe, ponadlokalne centrum edukacyjne o profilu ekologicznym. Oferowane przez centrum zajęcia, będą realizowane w formie wykładów, warsztatów jednodniowych lub w formie kilkudniowych pakietów edukacyjnych. Program zajęć oparty będzie w dużej mierze o multimedia z wykorzystaniem najnowszych technologii. Hewelianum zakłada prowadzenie tematycznych zajęć kreujących pozytywne postawy wobec otaczającego środowiska, roli człowieka w jego kształtowaniu, a także propagujących idee „gospodarki cyrkulacyjnej” czyli zmierzającej do eliminowania odpadów. Oferta będzie połączona z odwiedzinami Centrum Hewelianum oraz innych atrakcyjnych miejsc w Gdańsku.

- Nowa funkcja publiczna przewidziana dla Domu Zdrojowego, stanowi dobry przykład ochrony obiektów architektonicznych, nierozerwalnie związanych z historią naszego miasta i budujących jego tożsamość - wskazuje Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak. Od pewnego czasu szukaliśmy interesującej funkcji, która w tym obiekcie mogłaby zaistnieć, z poszanowaniem jego zabytkowego charakteru. Dzięki nirj, zyskamy reprezentacyjną przestrzeń publiczną w tej części miasta. To niezwykle istotne dla mieszkańców dzielnicy, ale także turystów odwiedzających Brzeźno - dodaje. 21 czerwca wiceprezydent zaprosił przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rady Dzielnicy Brzeźno do wizytacji w Domu Zdrojowym. Spotkanie było też okazją do podpisania listy intencyjnego o współpracy w ramach tego projektu pomiędzy Miastem Gdańsk i WFOŚiGW w Gdańsku – Idea powołania do życia w tym miejscu szeroko rozumianego centrum edukacji ekologicznej to znakomity pomysł, w który chętnie się zaangażujemy. List to wstęp do współpracy merytorycznej. Niebawem powołamy zespół roboczy, który wypracuje konkretne działania w ramach odnowionego Domu Zdrojowego, w którym mamy nadzieję, że mieszkańcy i turyści znajdą informację dotyczącą zmian klimatu. Chcielibyśmy, aby to centrum przejęło funkcję planowanego w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego Mare Balticum – wyjaśnia prezes WFOŚiGW, Danuta Grodzicka – Kozak.

Nowa funkcja, która już nabiera realnego kształtu

Rozstrzygnięto właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną dla tak określonej funkcji Domu Zdrojowego. Złożone zostały dwie prace, z których zwycięską okazała się praca zespołu „Adam Specht Architekt oraz Arkon Atelier sp. z o.o.”. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 7.000 zł, zwycięzca uzyskuje prawo do udziału w negocjacjach na opracowanie dokumentacji technicznej dla przyszłej inwestycji. - Zaproponowana przez nas funkcja edukacyjna w formule „zielonej szkoły”, z jednej strony pozwoli nam ożywić ten niezwykły obiekt, wprowadzić do niego elementy edukacyjne, ale także przywrócić go dzielnicy oraz miastu - zapowiada Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum. Nie będzie to jednak kolejna placówka wystawiennicza. Tę funkcję rezerwujemy dla naszej głównej siedziby na Górze Gradowej. Dom Zdrojowy, ze względu na lokalizację i otoczenie, stanowić będzie poszerzenie zakresu oferty Centrum Hewelianum - wyjaśnia Guzow. Koncepcja, oprócz samego budynku Domu Zdrojowego, obejmuje także zagospodarowanie otaczającego go terenu. W nawiązaniu do historycznych form, odtworzone będą fragmenty ogrodu z trawnikami i zielenią ozdobną. Nowym wyposażeniem będą strefy edukacyjne i rekreacyjne. Nie zapomniano także o zapewnieniu niezbędnych miejsc parkingowych. - Dom Zdrojowy w nowej odsłonie, tętniący życiem, z estetycznym otoczeniem budynku, to będzie nowa jakość w Brzeźnie. Bardzo nas cieszy ta inicjatywa - zapewnia Alina Jażdżewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Brzeźno.

Przeszłość

Dom Zdrojowy od początku swojego powstania pełnił funkcje uzdrowiskowe. Obecny obiekt został zbudowany w parku zdrojowym w roku 1893, w miejsce Domu Kuracyjnego (Kurhausu), który uległ spaleniu rok wcześniej. Pierwotnie był to trójbryłowy budynek na planie prostokąta, z reprezentacyjną częścią centralną i dwoma symetrycznymi skrzydłami bocznymi z drewnianymi werandami. Około 1900 roku uzupełniono funkcje Domu Zdrojowego, stawiając przy nim, od strony wschodniej, eklektyczny budynek murowany, znacznie różniący się od jednorodnego wystroju głównej bryły budynku. Ta część Domu Zdrojowego posiada wejście bezpośrednio z ulicy Zdrojowej prowadzącej w kierunku plaży. Po II wojnie światowej drewniane galerie zamknięto ścianami, a wnętrze budynku podzielono na komunalne lokale mieszkalne. Nie zatrzymało to jednak postępującej degradacji zabytku.

Przyszłość

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, dokumentacja techniczna powinna być gotowa w drugiej połowie 2018 roku, co pozwoli na wyłonienie wykonawcy zadania już w przyszłym roku. Środki finansowe na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Miasta Gdańska, przy współfinansowaniu ze środków UE. Planowany termin oddania obiektu do użytku to przełom 2019/2020 r.

Zdjęcia ze spotkania w Domu Zdrojowym:

https://wetransfer.com/downloads/cce7049366d8c81d3c11ddd9f514011920170621112255/9c646df9b3201a807b66e73d62d769a420170621112255/6842b60

Wizualizacje zwycięskiej koncepcji:

https://wetransfer.com/downloads/420ac2ecd70d021fe978e2af748ba3ed20170620135234/90ad345519d84b947115ec1e36c2780820170620135234/31eddb

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda