mobile
REKLAMA

Darmowa cytologia dla mieszkanek Pomorza

Ruszyła właśnie trzyletnia kampania- „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć- zrób cytologię”. Akcja ma na celu promocję profilaktyki raka szyjki macicy, która przypomina mieszkankom Pomorza, że mogą korzystać z badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Twórcy kampanii chcą również uświadomić kobietom o możliwości całkowitego wyleczenia nowotworu pod warunkiem odpowiednio wczesnego wykrycia.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Darmowa cytologia dla mieszkanek Pomorza

Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstotliwości zachorowań nowotworem u kobiet. Regularnie przeprowadzane badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przednowotworowy, co wiąże się z odpowiednim leczeniem i zapobiegnięciu wystąpienia raka szyjki macicy. Cytologia wykrywa także obecność komórek rakowych. Może również przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci choroby, które są całkowicie wyleczalne. Mimo iż badanie jest ogólnodostępne oraz bezpłatne, to wciąż wiele kobiet nie widzi potrzeby cyklicznego poddawania się badaniom. Z takim stanem rzeczy starają walczyć się organizatorzy różnych akcji edukacyjnych.

Do walki z nowotworem szyjki macicy włączył się także Copernicus Podmiot Leczniczy, przygotowując trzyletnią kampanię, promującą profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek Pomorza. Akcja edukacyjna ma na celu zachęcenie do regularnego poddawania się cytologii. Kobiety w wieku 25- 59 lat, które również w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, takie badania mogą wykonywać bezpłatnie. Na takie badania powinny szczególnie zgłaszać się osoby zdrowe, u których nie występują żadne objawy chorobowe.

Organizatorzy kampanii chcą nakłonić mieszkanki naszego regionu do zadbania o swoje zdrowie. Coraz więcej osób ma wyobrażenie, że do lekarza czy lekarza ginekologa należy zwrócić się dopiero wtedy, kiedy zaobserwują u siebie jakieś niepokojące objawy. Akcja „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć- zrób cytologię” ma na celu zachęcenie kobiet do regularnego sprawdzania stanu swojego zdrowia, niezależnie od aktualnego samopoczucia. Dzięki wcześnie wykrytemu nowotworowi we wczesnym stadium choroby jest spora szansa na całkowite wyleczenie. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i tylko jedno. Korzystajmy z dostępnych możliwości bezpłatnego badania stanu zdrowia, gdyż są tworzone, aby pomagać i uświadamiać.

Źródło fotografii: http://portalzdrowiaseksualnego.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko