mobile
REKLAMA

Czterdzieści lat surrealizmu

Jej malarstwo sięga do surrealistycznego nurtu. Prace były prezentowane m.in. w Düsseldorfie czy Wiedniu. Anna Karpińska-Dehnel w tym roku obchodzi jubileusz czterdziestolecia pracy twórczej. Z tej okazji Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza we wtorek, 13 marca o 18.00 na wernisaż prac artystki. Podczas wydarzenia malarka zostanie uhonorowana Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Informacja prasowa
TAGI
Czterdzieści lat surrealizmu

Anna Karpińska-Dehnel urodziła się 15.03.1948 roku w Warszawie. W 1975 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. A. Karpińska-Dehnel uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Jej prace cieszą się dużą popularnością i wzbogacają wiele kolekcji zarówno prywatnych, jak i państwowych. Malarka prezentowała swoje obrazy na wystawach zbiorowych, wśród których warto wymienić: Wystawę Gdańskich Kobiet Plastyczek (Muzeum Narodowe, Gdańsk 1975), XI Ogólnopolską Wystawę Młodych (BWA. Sopot 1976), Biennale Gdańskie (Sopot 1977, 1979), Wystawę Polskiej Sztuki Nowoczesnej (Hagen 1997), „Polska 80” (Düsseldorf 1980) i „Nasz Czas” – wystawę „Solidarności” (Gdańsk 1980). W dorobku artystki znajduje się również kilkanaście wystaw indywidualnych m.in. w Galerii „Wolfrum” w Wiedniu (1980), „Sparkasse” w Bremie 1995 czy w Filharmonii Bałtyckiej w roku 2016.

Tematyka obrazów Karpińskiej-Dehnel sięga przede wszystkim do ludzkiej codzienności. Malarka poprzez zwykłe przedmioty, ujęte w surrealistyczny sposób, snuje refleksję o istnieniu, przemijaniu i ludzkich dokonań. Obrazy Karpińskiej-Dehnel układają się w cykle, wśród których najsłynniejsze to „Listy malowane”, „To nie łzy” czy „Wspomnienia z wakacji”.

Wernisaż: „Anna Karpińska-Dehnel malarstwo jubileusz 40-lecia pracy twórczej / Jacek Dehnel malarstwo” odbędzie się 13.03.2018 o godz. 18.00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20.03.2018, od wtorku do niedzieli w godz. 12.00–18.00, w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański, przy ul. Piwnej 67/68.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury to wyróżnienie przyznawane od 1999 roku za osiągnięcia artystyczne bądź za upowszechnianie kultury i ochronę jej dóbr. Jej przyznanie zazwyczaj uświetnia jubileusze oraz ważne dla artystów i Gdańska daty.

Kandydatury do nagrody są zgłaszane w naborze ciągłym. Wnioski o przyznanie tego wyróżnienia mogą składać: stowarzyszenia i związki twórcze działające na terenie Gdańska, gdańskie instytucje kulturalno-edukacyjne, szkoły artystyczne działające na terenie Gdańska, miejscy radni, członkowie Komisji Nagrody oraz dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.

W 2017 roku nagrodę przyznano 65 artystom i podmiotom, w tym: Akademickiemu Chórowi Uniwersytetu Gdańskiego, Jerzemu Gorzko, Katarzynie Józefowicz, Teresie Kuśmierskiej, profesorowi Hugonowi Laseckiemu, Barbarze Piórkowskiej, Markowi Więcławkowi czy Rudolfowi Zioło. W sumie nagrodę przyznano 834 razy.

Lista laureatów:

http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/biuro-prezydenta-ds-kultury/Laureaci-Nagrody-Prezydenta-Miasta-Gdanska-w-Dziedzinie-Kultury,a,27578

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko