mobile

Co się dzieje z krwią, którą oddajemy?

Oddając krew, można uratować komuś życie. Niby nic takiego, a dla potrzebującego znaczy tak wiele. W czasie jednej operacji potrzeba średnio około dziesięciu litrów krwi. W gdańskim szpitalu leżał rekordzista, któremu aż 170 osób oddało krew!

Aleksandra Żarkiewicz
Co się dzieje z krwią, którą oddajemy?

W Polsce oddana krew jest wykorzystywana w 100% na potrzeby pacjentów. Jednak zanim trafia ona do potrzebujących, musi zostać przebadana. Pobrane próbki trafiają do laboratorium w celu wykonania oznaczeń grupy krwi, enzymu wątrobowego i testów pozwalających na wykrycie nosicieli WZW typu B i C, wirusa HIV oraz zakażenia kiłą.

Woreczek z pobraną krwią trafia do pracowni preparatyki, gdzie po odwirowaniu dzieli się na koncentrat krwinek czerwonych, płytki krwi oraz osocze, które ulega zamrożeniu. Gotowe składniki krwi są wydawane do szpitali, gdzie oczekują pacjenci, którzy bez transfuzji nie mogą mieć wykonanego zabiegu operacyjnego, mają krwotok po wypadku lub muszą mieć przetoczone krwinki czerwone. Krwi nie można przechowywać zbyt długo. Najkrótszy termin ważności mają płytki krwi, które mogą być zawieszone w osoczu w 20 - 24 stopniach Celsjusza przez zaledwie 5 dni. Krwinki czerwone są przechowywane w niższych temperaturach w lodówce nawet przez 42 dni. Najdłuższy termin przydatności ma osocze, które po zamrożeniu może czekać na wydanie nawet 2 lata!

Po pobraniu krwi dawca udaje się do rejestracji po odbiór zwolnienia ze szkoły/pracy i zaświadczeń, dzięki którym otrzyma w kasie zwrot kosztów podróży i talon żywnościowy do odbioru czekolad. Po oddaniu krwi nie można się przesilić, np. zabroniony jest intensywny trening siłowy. Należy natomiast pić dużo płynów. Osoby wykonujące takie zawody jak pilot, maszynista, operator dźwigu, kierowca czy osoby pracujące na wysokościach nie mogą powrócić do swoich obowiązków nie wcześniej niż 12 godzin od oddania krwi.

Narodowe Centrum Krwi informuje, że zgodnie z art. 19 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, krew jest wydawana za opłatą. Wysokość opłat za krew i jej składniki, każdego roku określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. Należy zaznaczyć, że opłaty pobierane przez centra krwiodawstwa stanowią jedynie zwrot kosztów, które centra ponoszą w związku z pobraniem krwi, oddzieleniem jej składników, przechowaniem, wydaniem i celem wykorzystania dla pacjentów.

Pomagajmy, jeśli możemy. Nas nic to nie kosztuje, a drugiej osobie ratuje życie.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda