mobile
REKLAMA

Ciąża a umowa cywilnoprawna

Coraz więcej mam decyduje się na pracę zdalną lub dodatkową, ponieważ taka forma jest bardzo wygodna i  zapewnia dodatkowe środki. Jakie są plusy i minusy takiej pracy? Jakie prawa przysługują pracownikowi? Czy zmienia się coś w momencie zajścia w ciążę?

Dagmara Gradolewska
TAGI
Ciąża a umowa cywilnoprawna

Jeżeli chodzi o uzyskiwanie świadczenia chorobowego lub macierzyńskiego, to jest ono uzależnione od posiadania aktualnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku umowy o pracę ubezpieczenie jest obowiązkowe, natomiast przy zleceniu jest ono dobrowolne. Z kolei przy umowie o dzieło, niestety nie ma możliwości otrzymywania ubezpieczenia chorobowego. Dlatego przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na tą kwestię i podkreślić chęć oraz złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem.

Warto pamiętać, że prawo do zasiłku chorobowego należy się dopiero po upływie 90 dni od dnia objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Na umowie zlecenie oraz o dzieło nie jest przewidziana żadna ochrona kobiet dotycząca macierzyństwa. Oznacza to, że jeżeli pracodawca rozwiąże umowę przed porodem, to pracownikowi nie przysługuje zasiłek macierzyński.

W przypadku wypłacanego zasiłku macierzyńskiego i objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym na umowie zlecenie, to pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy:

- okres urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni - 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku
- okres urlopu rodzicielskiego wynosi 32 tygodnie - 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez pierwsze 6 tygodni, a następnie 60% podstawy zasiłku przez pozostałe 26 tygodni.

Podstawa wymiaru zasiłku dotyczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych. Pod uwagę nie bierze się miesiąca poprzedzającego powstanie niezdolności do pracy.

Mimo wszystko prawdopodobnie najlepiej starać się o umowę o pracę, ponieważ daje ona pełną ochronę i bezpieczeństwo zatrudnienia. Dodatkowo biorąc pod uwagę wszelkie opłacane składki oraz ubezpieczenie zdrowotne, to umowa o pracę może okazać się mimo przykładowo mniejszych zarobków może okazać się korzystniejsza.

Źródło fotografii:

http://www.maluchy.pl/ciaza_i_porod/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko