mobile

Chodzę do (nowoczesnej) Biblioteki!

Otwarta przed prawie sześcioma laty Biblioteka Manhattan przyciągnęła 23 tysiące nowych czytelników w ciągu pierwszego roku działania. Inaugurowana w 2014 roku Stacja Kultura w Rumi zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki świata. Kilka dni temu nastąpiło huczne otwarcie Biblioteki Oliwskiej po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej gruntownym remontem. W jaki sposób trend modernizacji bibliotek wspiera współczesne czytelnictwo?

Hanna Wandziluk
TAGI
Chodzę do (nowoczesnej) Biblioteki!

Historia gdańskich bibliotek sięga XII wieku, nic więc dziwnego, że obecnie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna ma prawie trzydzieści filii rozsianych po całym mieście i zrzesza 116 tysięcy czytelników, czyli jedną czwartą mieszkańców. Biblioteka Manhattan powstała w 2012 roku i była pierwszą taką placówką powstałą w centrum handlowym i pionierską mediateką na Pomorzu. By przekonać się o jej popularności, wystarczy zajrzeć do niej przy okazji zakupów: zarówno czytelnia cicha, jak i liczne fotele i stoliki porozstawiane między regałami szczelnie wypełnionymi książkami, są tłumnie oblegane. Nic dziwnego – jeśli nie wierzymy własnym oczom, dowodem mogą być również biblioteczne statystyki – dziennie to miejsce odwiedza ponad tysiąc czytelników.

Kolejnym przykładem udanej metamorfozy jest Stacja Kultura, czyli główna biblioteka Rumi. Atrakcyjne wnętrza spowodowały niemalże podwojenie liczby czytelników w ciągu dwóch lat funkcjonowania instytucji: z siedmiu tysięcy do ponad dwunastu tysięcy. Pod koniec stycznia swoje nowe oblicze ukazała czytelnikom Biblioteka Oliwska. Koszt jej modernizacji to ponad pół miliona złotych, który ma zaowocować zmianą wizerunku instytucji: biblioteka nie ma być już kojarzona z wypożyczalnią i kącikiem czytelniczym, ale ma być miejscem o bogatej ofercie kulturalnej, tak zwanym miejscem trzecim, które obok domu i pracy stanowi oś życia współczesnego obywatela i użytkownika. Biblioteka zyskała nie tylko nowy wygląd, ale została gruntownie przeorganizowana tak, by móc sprostać wymaganiom współczesnych czytelników. Nowoczesne wyposażenie, designerski wygląd mają przyciągać uwagę i zapraszać do dłuższego pobytu, a filia w Oliwie nie od dziś szczyci się rozbudowaną ofertą kulturalną, taką jak: zajęcia dla najmłodszych, wieczorki autorskie, warsztaty poetyckie, spotkania miłośników opowiadania baśni i legend oraz miłośników kryminałów, działa tam również Galeria Oliwska. Jak wskazuje doświadczenie – pierwszy rok po modernizacji jest najbardziej płodny: rozszerza się gama działań jednostki, a wraz z nią systematycznie wzrasta liczba czytelników.

Poziom czytelnictwa w Gdańsku utrzymuje się na wysokim poziomie, a od 2010 roku regularnie rośnie. Obecnie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna notuje aż 1,6 miliona wypożyczeń w ciągu roku. Taka tendencja zmusza władze do takiego planowania rozwoju instytucji, by nie roztrwonić tego cennego potencjału. Strategia rozwoju na lata 2017-2021 zakłada zmianę modelu oferty bibliotecznej, do czego niezbędne są nowe, przestronne, nowocześnie zaprojektowane miejsca. Duże centra biblioteczne mają wyróżniać się od innych nowoczesnych centrów multimedialnych dostępnością oferty książkowej i prasowej na różnych nośnikach oraz możliwością trendopozytywnego miejsca kontaktu z literaturą i jej twórcami.

Zgodnie ze strategią spodziewać możemy się więc kilku nowych miejsc, które w jak najwyższym stopniu spełnią potrzeby współczesności. W ten sposób bibliotek, mediatek i centrów biblioteczno-kulturalnych doczekają się mieszkańcy dzielnic Orunia, Osowa, Dolne Miasto, Gdańsk-Południe, Przymorze, Morena i Ujeścisko-Jasień.

Źródło fotografii:

http://www.wbpg.org.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda