mobile
REKLAMA

Budowa spalarni nabiera konkretów

Ponad 30 pomorskich gmin chce przekazywać odpady do Zakładu Utylizacji, który ma powstać w Gdańsku. Wniosek o dofinansowanie  budowy spalarni uzyskał pozytywny wniosek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ministerstwo poinformowało o przekazaniu ponad 350 milionów na ten cel.

Łukasz Razowski
TAGI
Budowa spalarni nabiera konkretów

O budowę spalarni w Gdańsku ubiegały się dwie firmy. Jak podaje gdański magistrat, Reprezentowany przez spółkę ITPOK Gdańsk niemiecki koncern EEW dwukrotnie odwoływał się do sądu od decyzji Krajowej Izby Odwoławczej. Pierwsza skarga dotyczyła decyzji KIO o unieważnieniu dokonanego przez Zakład Utylizacyjny pierwotnego wyboru wykonawcy spalarni i odrzucenie oferty ITPOK Gdańsk. W listopadzie ubiegłego roku sąd okręgowy w Gdańsku oddalił tę skargę, tym samym potwierdzając skuteczność finalnego wyboru dokonanego przez Zakład Utylizacyjny. Druga skarga ITPOK Gdańsk do sądu dotyczyła wyroku KIO z października 2017 r., który oddalał wniosek tej spółki o unieważnienie wyboru konkurencyjnego wykonawcy.

W połowie stycznia Sąd Okręgowy w Gdańsku odrzucił skargę koncernu EEW na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej utrzymujący w mocy wybór konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru na wykonawcę zakładu utylizacji. Otwarło to drogę do podpisania przez Zakład Utylizacyjny umowy na wykonanie inwestycji, na którą czeka co najmniej 31 gmin. Tyle właśnie samorządów podjęło uchwały wyrażające zgodę na zagospodarowanie frakcji energetycznej wysortowanej z odpadów komunalnych.

- O tym, że mamy zapewniony strumień odpadów dla spalarni informowaliśmy już kilkakrotnie. Wcześniej gwarancją były porozumienia zawarte z trzema Regionalnymi Instalacjami Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Kolejnym potwierdzeniem są uchwały podejmowane teraz przez poszczególne gminy uczestniczące w projekcie. Pozytywny odzew ze strony naszych partnerów z samorządów gminnych pokazuje, że uznają oni projekt za korzystne dla siebie rozwiązanie na wiele lat - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Tymczasem wniosek o dofinansowanie budowy spalarni uzyskał pozytywny wniosek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska a Ministerstwo Środowiska zatwierdziło dofinansowanie inwestycji obejmującej zaprojektowanie i budowę zakładu. Tym samym, jak zapewnia Alicja Bittner z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Kancelarii Prezydenta, Referatu Prasowego, przyznane zostało maksymalne możliwe wsparcie w wysokości ponad 353 milionów złotych.

- Prawdopodobnie na początku kwietnia, czeka nas podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Sprawy nabrały w ostatnich miesiącach tempa, czynimy kolejne przełomowe kroki. Warto jednak pamiętać, że to efekt konsekwentnych działań zmierzających do zbudowania nowoczesnej elektrociepłowni na odpady, która zabezpieczy stabilność systemu gospodarki odpadami miasta na najbliższe 25 lat - zapewnia Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Przypomnijmy, Spalarnia, która docelowo przyjmie nazwę Port Czystej Energii, ma powstać do 2020 r.  Instalacja będzie przetwarzała do 160 tys. ton odpadów wysokoenergetycznych rocznie i powstanie na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

- Nowa spalarnia będzie działała na zasadzie pełnoprawnej elektrociepłowni: będzie podłączona do systemu ciepłowniczego miasta, dzięki czemu dostarczy ciepło do mieszkań i domów. Obiekt będzie produkował taką ilość energii, która w pełni zaspokoi letnie zapotrzebowanie gdańszczan na ciepłą wodę. Przy okazji - w jednym procesie - będzie wytwarzać także energię elektryczną, która zostanie przesłana do sieci energetycznych - podaje Bittner.

Źródło fotografii: http://zsgo.home.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko