mobile
REKLAMA

Biografie Gdańskie 2018

„Biografie Gdańskie - XV Dni Mniejszości Narodowych” to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.
 

Informacja prasowa
TAGI
Biografie Gdańskie 2018

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. „małych ojczyzn”, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które „zawierucha dziejowa” przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.


Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych. Stąd też tegoroczną edycję rozpoczniemy w piątek, 19 października o godzinie 17.00 debatą z udziałem przedstawicieli mniejszości oraz zaproszonych gości ty, na którą szczególnie serdecznie.


Drugiego dnia, w sobotę 20 października, muzycznie i kulinarnie zaprezentują się mniejszości posiadające w Gdańsku oddziały swoich związków i stowarzyszeń: Tatarzy, Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Żydzi. To one wybierają i zapraszają artystów, którzy reprezentują ich kulturę, a także same przygotowują prezentacje i poczęstunki. Daje to niewątpliwie gwarancję autentyczności oraz pełnego współudziału w tworzeniu tego integrującego święta.

Warto przypomnieć, że październikowe spotkanie jest drugą odsłoną tegorocznych Dni Mniejszości Narodowych. W pierwszej, czerwcowej, w przestrzeni przyszłego Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej odbył się zorganizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku oraz WPART MUSIC koncert Karoliny Cichej z zespołem.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program:
19.10.2018 r. (piątek)
mała scena
17.00- 20.00 debata przedstawicieli Mniejszości Narodowych i Etnicznych�„Różne barwy i odcienie niepodległości” (prowadząca: Anna Sobecka)
20.00 wernisaż wystawy fotograficznej z okazji XV edycji Biografii Gdańskich

20.10.2018 r. (sobota)

13.00-16.00 koncerty ()
Tirol Band (folk niemiecki)
Buńczuk (muzyka i taniec tatarski)
Mikron (folk białoruski)
16.00-17.00 prezentacje kulinarne na małej scenie – odsłona pierwsza
17.00-20.00 koncerty (duża scena)
Klumpe (folk litewski)
Gdański Chór Nauczycielski (repertuar muzyki żydowskiej)
Re-Karpaty (folk ukraiński)
20.00-21.00
prezentacje kulinarne na małej scenie – odsłona druga

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda