mobile

Bilet metropolitalny od września przyszłego roku

Na trwających w Gdańsku targach Trako podpisano umowę na powstanie wspólnej platformy płatniczej.

Paweł Makowiec/ fot. Artur Andrzej/Wikipedia
Bilet metropolitalny od września przyszłego roku

Nowa, wspólna platforma, umożliwi pasażerom podróż po województwie pomorskim u różnych przewoźników, bez konieczności znajomości ich taryf i bez poszukiwania punktów sprzedaży biletów, a także pomoże przewoźnikom i organizatorom transportu rozliczać się za przejazdy między poszczególnymi gminami.

Pierwszy etap, w którym pasażerowie będą mogli kupować bilety, zaplanować podróż i wyliczyć jej koszt, ruszy we wrześniu przyszłego roku - wtedy zostanie udostępniona aplikacja z planerem podróży. Z kolei w 2021 roku pojawi się karta transportowa, doładowywalna dowolną kwotą, a środki będą z niej uwalniane każdorazowo podczas podróży. W pojazdach pojawią się również walidatory, na których podróżni muszą odbić kartę przy wejściu i wyjściu z danego pojazdu, by system mógł naliczyć odpowiednią taryfę za przejazd.

Przez dwa lata będą obowiązywać zarówno stary system, jak i nowy; jak mówi Katarzyna Wośko, rzecznik prasowy spółki Innobaltica, elektroniczny bilet nie wyprze od razu dotychczasowych biletów. - Mamy świadomość, że nie wszyscy pasażerowie będą z miejsca gotowi na przejście na system bezgotówkowy. Warto jednak pamiętać, że bilety papierowe są najdroższe - zarówno pod względem produkcji, jak i dystrybucji. Chcemy od tego odchodzić - dodaje rzecznik.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda