mobile

Biała mleczna, gorzka i różowa –co warto wiedzieć o czekoladzie. Część 2

Co Napoleon miał zawsze przy sobie? W czym miał być umieszczony ładunek wybuchowy gdy był planowany zamach na Churchilla? Z jakiego powodu strajkowały kanadyjskie dzieci w 1947 r.? Jakie święto obchodzimy 13.09?  Co zainspirowało wynalazcę kuchenki mikrofalowej? Oczywiście mowa o czekoladzie, w tej części opowieści wspomnimy co naszą bohaterkę spotkało w XIX w. i przedstawimy jej walory zdrowotne i kulinarne.

Sylwia Chruścińska/Fot.Wikipedia
TAGI
Biała mleczna, gorzka i różowa –co warto wiedzieć o czekoladzie. Część 2

Burza i napór –czyli co się wydarzyło w wieku pary i elektryczności

Oprócz wierności wielu sławnych  smakoszy – Napoleon I,Fridtjof Wedel-Jarlsberg Nansen (polarnik, badacz Grenlandii i laureat  Pokojowej Nagrody Nobla) obróbką czekolady zaczęli interesować się wynalazcy. W 1828 prasę hydrauliczną opatentował van Houten, senior co pozwoliło oddzielić z miazgi kakaowej nadwyżkę tłuszczu –czyli masła kakaowego, do dziś znajdującego zastosowanie kulinarne i kosmetyczne. Zaś van Houten junior odkrył proces alkalizacji czekolady zwany dutchingiem pozwalający na polepszenie rozpuszczalności i usunięcia nadmiaru goryczy. W 1847 została zaprezentowana pierwsza tabliczka w znanym dziś kształcie. John Cudbury uzyskuje w 1866 po raz pierwszy całkowicie czystą esencję kakaową. Zaś po 8. Latach eksperymentów łączenia czekolady ze skondensowanym mlekiem Daniel Peter uzyskał w 1875 pierwszą mleczną czekoladę –przy wsparciu swego sąsiada i przyjaciela, którym był Henri Nestlé. Konszowanie czyli mieszanie podgrzewanych składników na jednolitą masę to efekt wynalezienia przez szwajcarskiego cukiernika R. Lindta konszy co nastąpiło w 1879 r. To również „ojciec” lubianej przez wszystkich czekolady w proszku. W Polsce zaś w 1851 r. zostaje otwarty przez Karola Wedla pierwszy z jego sklepów. Przed II wojną światową w Gdańsku działa 7 firmowych sklepów różnych producentów czekolady.

Tajemnicza, piękna nieznajoma i zdrowa

Czekolada powoduje wydzielanie endorfin zwiększa ilość serotoniny. Zawarte w niej flawonole (największe ilości zawiera ciemna czekolada) mają korzystny wpływ na poprawę widzenia w niekontrastującym otoczeniu. Poprawia jakość myślenia, zawiera teobrominę i fenyloalaninę. Ten pierwszy związek jest trujący, ( organizmy koni, kotów, papug i psów nie są w stanie jej strawić, zaś dawka dwu tabliczek dla tych ostatnich może okazać się śmiertelna) na ten drugi można być uczulonym nie przeszkadzało to jednak naszej bohaterce w uzyskania statusu afrodyzjaku.  Zawiera też kofeinę i błonnik. W kosmetyce znajduje zastosowanie jako składnik pilingów, kremów, maseczek i balsamów.

Nalewka czekoladowa. Prosty przepis.

Składniki:

-100 g czekolady mlecznej

-200 ml spirytusu

-puszka mleka kondensowanego niesłodzonego

-300 ml lub jedna szklanka mleka pełnotłustego

-szczypta cynamonu

Przygotowanie czyli tzw. „wykon” :

-Bierzemy rondel (lub dowolny inny typ garnka)

-Wlewamy oba mleka

-Dorzucamy czekoladę połamaną na kostki

-Mieszamy na wolnym ogniu aż do całkowitego rozpuszczenia czekolady

-Dodajemy spirytus

-Mieszamy jeszcze chwilę, do uzyskania jednolitej konsystencji

-UWAGA! Alkohol nie może się zagotować

-Przelewamy do butelki, odstawiamy w ciemne i ustronne miejsce i czekamy cierpliwie

-Po dwóch dniach nalewka jest gotowa do spożycia

Przepis pochodzi ze strony: http://choca-loca.com/2017/11/nalewka-czekoladowa-prosty-przepis/

Na tej samej stronie można znaleźć wiele innych przepisów z naszą bohaterką w roli głównej. Nowym rodzajem czekolady oprócz białej, mlecznej i ciemnej/gorzkiej jest wyprodukowana przez firmę Barry Callebaut  Ruby –zdjęcie poniżej. Zawiera nuty o przeważająco owocowej nucie.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda