mobile

Bezpieczne wakacje

Urlop to czas przygód i odpoczynku. Jak przygotować się do wakacyjnej podróży? Jak uniknąć trudnych sytuacji w czasie wyjazdu? Poznaj zasady, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych przygód i spędzić ten czas w bezpieczny sposób.

 

Aneta Kądzielska/ fot. pixabay
TAGI
Bezpieczne wakacje

Aby móc cieszyć się wypoczynkiem i dobrą zabawą bardzo ważne jest aby mieć narzędzia do działania w trudnych sytuacjach, które mogą się nam przydarzyć. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w podróż warto zapisać w telefonie komórkowym numery alarmowe: 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe oraz oznaczyć numer ICE. ICE to numer który może uratować życie. W razie wypadku ratownicy dzwonią pod niego, aby uzyskać szczegółowe informacje o poszkodowanym np. o jego grupie krwi, przyjmowanych lekach, chorobach itp. Można zapisać w telefonie kilka numerów do osób, które znają nasz stan zdrowia. Należy je oznaczyć ICE1, ICE2 itd.

 

 

W podróży

 

Jeśli podróżujemy własnym samochodem powinniśmy zadbać o odpowiedni stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie (gaśnica, trójkąt ostrzegawczy). Należy skontrolować ciśnienie w oponach i poziom płynów eksploatacyjnych, a także sprawdzić niezbędne dokumenty: prawo jazdy, ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi. Warto zaplanować sobie trasę przejazdu i przewidzieć czas na postoje, które pomogą nam w utrzymaniu koncentracji w czasie kierowania pojazdem. W drogę wyruszajmy wypoczęci, aby móc bezpiecznie dojechać do celu.

Jeśli podróżujemy środkami komunikacji publicznej warto słuchać poleceń obsługi lotniska, personelu samolotu czy pociągu – ich pracą jest dbanie o nasze bezpieczeństwo. Aby uchronić się przed kradzieżą unikajmy tłoku i nie zostawiajmy bagażu bez opieki. Nawet w czasie długiej podróży starajmy się nie przysypiać – to dobra okazja dla złodziei. Pieniądze, które przewozimy warto podzielić i trzymać je w kilku miejscach – w przypadku, gdy zostaniemy okradzeni, stracimy tylko część sumy.

 

 

Wypoczynek nad wodą

 

Morze, jezioro, rzeka - to dla wielu wymarzone miejsce na wakacyjny odpoczynek. Trzeba jednak pamiętać, że woda jest groźnym żywiołem. Stąd szczególne zadanie dla opiekunów - nie wolno im spuścić dzieci z oka. Należy kąpać się w miejscach dozwolonych, najlepiej pod okiem ratownika. Na głęboką wodę, czy też niestrzeżony akwen mogą wypływać tylko posiadacze karty pływackiej drugiego stopnia czyli tzw. żółtego czepka. Nie należy wchodzić do wody w pobliżu mostów, portów i przystani. Jeśli korzystamy z rowerków wodnych, łodzi czy kajaków, pod żadnym pozorem nie zdejmujemy kapoków. Choć nie są wygodne, w razie wywrotki ratują życie. Jeśli planujemy wypoczynek nad wodą warto zapisać sobie w telefonie numer alarmowy do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 100.

Wypoczynek nad wodą to nie tylko kąpiele ale także opalanie się i aktywność na plaży. Warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą krem z filtrem UV, który zabezpieczy nas przed oparzeniami słonecznymi, nakrycie głowy i zapas wody oraz napojów. Do zimnej wody wchodzimy stopniowo – gwałtowne zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodem może spowodować szok termiczny.

 

 

 

 

Górskie wędrówki

 

Jak przygotować się do górskiej wyprawy? Oprócz wygodnych butów warto zabrać ze sobą w plecaku cieplejsze ubranie i płaszcz przeciwdeszczowy. Przyda się też coś do jedzenia i picia, podręczna apteczka i oczywiście telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanym numerem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego – 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985. Pogoda w górach bywa bardzo zmienna, dlatego należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Przed wyjściem w góry warto przyjrzeć się mapom turystycznym i dowiedzieć się, jak przebiega wybrany przez nas szlak, ile potrzebujemy czasu na jego pokonanie, gdzie są po drodze schrony, leśniczówki i szałasy. Zawsze należy zostawić wiadomość w miejscu naszego pobytu o trasie naszej wędrówki i planowanej godzinie powrotu. Ważne jest oczywiście, aby trasa, którą wybierzemy, była dostosowana do naszych możliwości: kondycji, zdrowia, wieku i warunków atmosferycznych. W razie burzy w górach należy unikać rosnących samotnie drzew, przewodów wysokiego napięcia, zbiorników wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń – tam pioruny uderzają najczęściej. Jeżeli w czasie wędrówki na szlaku zastanie nas mgła, należy, o ile to możliwe, wrócić do punktu, z którego wyruszyliśmy.

 

Urlop i wakacje to czas odpoczynku i zabawy. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa sprawi, że unikniemy nieprzyjemnych i niebezpiecznych przygód, a nadchodzący czas spędzimy owocnie i z korzyścią dla siebie.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda