mobile

Bezgotówkowe płatności za przejazdy - faza testów w komunikacji miejskiej

Program pilotażowy Open Payment System - produktu stworzonego przez Mennicę Polską, służącego do wygodnego i szybkiego płacenia za bilety, pojawi się niedługo w Gdańsku. Skorzystają z niego pasażerowie dwóch linii autobusowych, którzy przetestują to innowacyjne rozwiązanie. Ta faza testów stanowi element budowy jednolitego i zintegrowanego systemu biletowego dla całego województwa pomorskiego.

Informacja prasowa
TAGI
Bezgotówkowe płatności za przejazdy - faza testów w komunikacji miejskiej

Zacznijmy od tego, czym jest Open Payment System?

- Sposób działania innowacyjnego OPS można opisać hasłem - „wybierz, zbliż i jedź”. Wybór biletu na ekranie inteligentnego terminala znajdującego się na pokładzie pojazdu komunikacji miejskiej, a następnie przyłożenie zbliżeniowej karty płatniczej do czytnika, równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu i uzyskaniem uprawnienia do przejazdu. Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej.

To oznacza, że zakup biletu w elektronicznej formie, za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej, będzie jeszcze szybszy niż ten w biletomacie. Bezpieczeństwo każdej transakcji jest zgodne ze standardami organizacji płatniczych VISA i Mastercard. Gwarantuje to  użytkownikom, czyli pasażerom komunikacji miejskiej, zarówno najwyższą jakość, jak i bezpieczeństwo. Zbliżeniowa karta płatnicza w pełni zastępuje tradycyjny bilet papierowy.

Jak podaje Mennica Polska, system wykorzystujący tę technologię płatności zbliżeniowych, cieszących się w Polsce coraz większą popularnością, to odpowiedź na trendy rynkowe. Polacy polubili ten rodzaj płatności, jest więc szansa, że polubią również ten sposób płacenia za bilety. Jak podkreśla spółka Mennica Polska, o wyjątkowości Open Payment System stanowi jego architektura. Umożliwia dostosowanie systemu do specyfiki danego ośrodka miejskiego. Pozwala na integrację i rozliczanie usług publicznych, dostarczanych przez różnych operatorów transportu, rozwiązuje problem różnic taryfowych, a tym samym zwalnia podróżnego z obowiązku ich znajomości. To oznacza, że bez względu na to, jakim środkiem transportu porusza się podróżny, do opłacenia przejazdu wystarczy mu jedynie zbliżeniowa karta płatnicza.

Czego możemy spodziewać się w Gdańsku? Umowa z naszym miastem, zawarta na 12 miesięcy, przewiduje instalację 23 biletomatów pokładowych na pokładach 15 autobusów. Będą to urządzenia samoobsługowe - kasowniki z funkcją EMV, czyli płatności zbliżeniowych kartami płatniczymi. Umożliwią zakup wyłącznie biletów normalnych i ulgowych jednorazowych na jeden przejazd. Ponieważ Open Payment System jest wygodny dla podróżujących, nie znających obowiązujących taryf ani nie mających czasu na znalezienie punktów sprzedaży tradycyjnych biletów, (czyli m.in. turystów), testy odbędą się na liniach 110 i 210. Na tych liniach, funkcjonujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta, jest wielu przyjezdnych, okazyjnych pasażerów, korzystających z biletów jednorazowych.

Testy Mennicy Polskiej odbywają się w ramach budowy jednolitego i zintegrowanego systemu biletowego dla całego województwa pomorskiego. System organizuje spółka InnoBaltica, stanowiąca podmiot powołany przez Miasto Gdańsk, Miasto Gdynia, samorząd województwa pomorskiego przy współpracy z gdańskimi uczelniami wyższymi, Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Gdańskim oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

InnoBaltica przeprowadzi wkrótce również inne testy funkcjonalności i sposobów płatności za bilety. Już za około półtora miesiąca w wybranych pojazdach na terenie Pomorza pojawią się urządzenia umożliwiające łączność ze smartfonami pasażerów. Będzie to stanowić początek testów systemu pozwalającego na pełną integrację sprzedaży biletów różnych przewoźników na Pomorzu. Stanem docelowym ma być sytuacja, w której pasażer za pośrednictwem jednego nośnika biletu zapłaci za przejazdy różnymi środkami komunikacji na terenie województwa – także za przejazdy pociągiem oraz połączenia transgraniczne, np. promowe do Szwecji.

Źródło fotografii: www.bialystok.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda