mobile
REKLAMA

„Bankowcy dla Edukacji” – Gdańsk weźmie udział w programie edukacji finansowej

12 października br. w gdańskim ECS Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i Waldemar Zbytek, Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości złożyli podpisy pod projektem największego programu edukacji finansowej. Celem pracy setek wolontariuszy będzie ostrzeganie mieszkańców miasta, a zwłaszcza seniorów przed oszustami finansowymi a także promowanie odpowiedzialnego korzystania z produktów finansowych banków.

Maciej Ostrowski
„Bankowcy dla Edukacji” – Gdańsk weźmie udział w programie edukacji finansowej

- Jako samorząd zdecydowaliśmy się dołączyć do programu edukacji konsumenckiej, gdyż zajęcia są bezpłatne i co najważniejsze wszyscy prelegenci dzielący się swoją wiedzą z młodzieżą czy seniorami, zobowiązali się do przestrzegania zakazu reklamowania produktów finansowych- mówił Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Gdańsk jest jednym z pierwszych dużych miast w kraju, które zdecydowało się na podpisanie porozumienia z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości. Prócz stolicy województwa pomorskiego w programie weźmie udział jeszcze szereg innych polskich miast (Toruń, Katowice i Kraków). Organizatorzy liczą na nawiązanie współpracy z większością samorządów w kraju.

Instytucje finansowe zaangażowały się w przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania systemu bankowego. Ta akcja ma przyczynić się do wzrostu świadomości konsumenckiej. Wszyscy prelegenci biorący udział w programie reprezentujący bardzo różne banki i instytucje finansowe są wolontariuszami. Zajęcia mają rozpocząć się jeszcze w październiku. Samych wolontariuszy będzie można spotkać zarówno na terenie placówek edukacyjnych, jak i w domach i klubach seniora. Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na wykluczenie cyfrowe.

W programie bierze udział ok. 100 banków działających pod jednym szyldem. Posługiwanie się jednolitą marką przez wolontariuszy edukujących młodzież szkolną oraz seniorów ma wyeliminować ryzyko pojawienia się ukrytej reklamy. Program jest w założeniu skierowany do masowego odbiorcy a nie do specjalistów sektora bankowego czy osób mających problemy ze spłacaniem swoich długów.

- Edukacja finansowa i świadome decyzje obywateli leżą w interesie zarówno samorządów, jak i państwa oraz instytucji finansowych. Zaskakuje nas pozytywna reakcja instytucji zaangażowanych w realizację założeń programu. Dziś udało się zebrać 600 instytucji. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy do programu przystąpi jeszcze kilkaset innych samorządów. Rozmowy trwają i jesteśmy dobrej myśli. Samorządy są zainteresowane edukowaniem swoich obywateli. Tak duża liczba zaangażowanych podmiotów wynika z faktu, że w polskich realiach żadna instytucja finansowa, czy ministerstwo nie jest w stanie przeprowadzić samodzielnie programu o takiej skali- uzupełniał Waldemar Zbytek, Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda