mobile

Arteria zbiera historie o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej

Stowarzyszenie Arteria poszukuje osób chcących opowiedzieć o Stoczni Gdańskiej z kobiecej perspektywy. Na podstawie nagranych relacji mówionych zostaną stworzone słuchowiska i publikacja na temat pracy kobiet w Stoczni, a także cyfrowe archiwum historii mówionej, zdjęć i dokumentów. Każda osoba, która zgodzi się podzielić wspomnieniami, otrzyma nagranie na płycie. Archiwum powstanie w ramach realizacji projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”, którego partnerem jest Instytut Kultury Miejskiej. 

TAGI
Arteria zbiera historie o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej

- Interesują nas opowieści o pracy, a także o życiu społecznym: wspólnych wyjazdach, świętach obchodzonych w stoczni, wodowaniach – szczególnych wydarzeniach w życiu stoczni. Ważnymi zagadnieniami będą tu warunki pracy kobiet, relacje ze współpracownikami, możliwości awansu, a także działalność społeczna i polityczna (np. udział w strajkach). Ciekawi nas, jak kobiety trafiały do przemysłu stoczniowego, kojarzonego z pracą mężczyzn. Szukamy przedstawicielek różnych zawodów: inżynierek, kadrowych, lekarek i pielęgniarek, suwnicowych, monterek, sprzątaczek i innych – mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria.

Oprócz osób chętnych do powierzenia swojej osobistej historii, Arteria poszukuje także pamiątek związanych z pracą w Stoczni Gdańskiej: osobistych i rodzinnych, związanych z wykonywanym zawodem (np. zdjęć, dyplomów, legitymacji, ubiorów, stoczniowych przepustek) oraz plakatów i ulotek dotyczących różnych wydarzeń społecznych.

Archiwum tworzone jest w formie cyfrowej, co oznacza, że nie ma konieczności zostawienia pamiątki w depozycie. Do zamieszczenia w archiwum wystarczy skan bądź zdjęcie, które zostanie wykonanie po wypożyczeniu materiałów. Pamiątki są zbierane do 31 marca 2016 roku.

Rozmowy i materiały archiwalne pozwalają odtworzyć życie codzienne Stoczni Gdańskiej – niegdyś ogromnego zakładu pracy, w którym pracowało jednocześnie kilkanaście tysięcy pracowników, w tym kilka tysięcy kobiet.

Obecna edycja projektu jest już trzecią z kolei, w której Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej skupiają się na pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej. Od 2012 roku zostało przeprowadzonych ponad 40 wywiadów, a ich efektem jest audioprzewodnik oraz dwa słuchowiska radiowe – do posłuchania na http://www.art-eria.pl oraz http://metropolitanka.ikm.gda.pl/.

Jeśli chcą Państwo podzielić się historią lub pamiątkami, zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 502559813 (Anna Miler) lub e-mailowego: stoczniajestkobieta@gmail.com.

W ramach projektu „Stocznia jest kobietą. Projekt seniorów i seniorek” organizowane są warsztaty dla osób starszych, które chcą zapoznać się z nowymi technologiami. Dzięki zdobytym umiejętnościom wspólnie tworzą słuchowiska, aplikację do zwiedzania terenów postoczniowych, publikację oraz cyfrowe archiwum Stoczni Gdańskiej.

 

Organizator: Stowarzyszenie Arteria

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Patronat: Platforma Kultury, Radio Gdańsk.

 

Projekt „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.


 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda