mobile
REKLAMA

Akademia Zaangażowania / Ogrody społeczne

Wiosna sprzyja wychodzeniu na zewnątrz. Ciągnie nas do słońca i zieleni, chcemy oddychać świeżym powietrzem. To także dobry moment, żeby zacząć działać, a dbanie o zieleń może być dobrym pretekstem, by rozmawiać i współpracować z mieszkańcami, sąsiadami i przyjaciółmi.

Informacja prasowa
TAGI
Akademia Zaangażowania / Ogrody społeczne

Podczas kolejnego spotkania z cyklu AKADEMIA ZAANGAŻOWANIA porozmawiamy o ogrodach społecznych, miejskich roślinach jadalnych i naturze wśród zatłoczonych ulic.

Gościć będziemy Paulinę Jeziorek, twórczynię ogrodu społecznego i pracowni ogrodniczej Wspólny Ogród przy Służewskim Domu Kultury, osobę przyglądającą się miejskiej roślinności, współtwórczynię mapy roślin jadalnych i inicjatywy Jadalnia Warszawa.

Czy zieleń to dobry sposób na partycypację?
Chcesz wymienić się pomysłami lub dowiedzieć się, jak wykorzystać zieleń do swoich działań?
Prowadzisz ogród społeczny albo przymierzasz się do tego?

AKADEMIA ZAANGAŻOWANIA
termin | 26 kwietnia, czwartek, godz. 18
miejsce | ECS, sala 3.35 (3 piętro)
wstęp | wolny

Paulina Jeziorek | absolwentka kulturoznawstwa, od kilkunastu lat angażuje się w realizację projektów społeczno-kulturalnych. Początkowo pomagała artystom i instytucjom jak Bęc Zmiana czy Galeria Nizio realizować interwencje artystyczne w przestrzeni miasta (m.in. „Światłotrysk” Maurycego Gomulickiego, instalacja świetlna Kuby Szczęsnego w parku Agrykola). W ostatnich latach w jej działaniach pojawił się aspekt interakcji z naturą. W 2013 roku Paulina razem z Jodie Baltazar założyły kolektyw Jadalnia Warszawa, który przygląda się roślinom jadalnym w przestrzeni publicznej. Podczas spacerów miejskich powstają mapy roślin jadalnych wybranych fragmentów miasta. Powstała już mapa okolicy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Służewskiego Domu Kultury. Kolektyw brał także udział w mapowaniu centrum Poznania podczas festiwalu Malta w 2016 roku. Od 2014 roku Paulina prowadzi ogród społeczny i pracownię ogrodniczą Wspólny Ogród SDK (facebook.com/wspolnyogrodsdk) przy Służewskim Domu Kultury, gdzie dzieci, lokalni mieszkańcy i miejscy aktywiści spotykają się, by uczyć się ekologicznej uprawy warzyw, owoców i ziół, gotować i poszerzać świadomość w kwestii ekologii oraz zaspokajać potrzebę wyjścia z domu czy opuszczenia przestrzeni wirtualnej na rzecz tej fizycznej.

Jadalnia Warszawa | Kolektyw, który od lat przygląda się roślinności jadalnej w Warszawie, pragnie zachęcić osoby zainteresowane roślinami lub zwyczajnie ciekawe miasta do samodzielnych lub grupowych spacerów i poszukiwań. Jadalnia Warszawa przygląda się roślinom jadalnym wybranego obszaru, często utrwalając zebraną wiedzę na specjalnie stworzonych mapach. Spacery mają formułę otwartą, niespecjalistyczną, nieautorytatywną. W centrum zainteresowań kolektywu są nie tylko drzewa i krzewy owocowe, ale pomniejsze rośliny zielone, rośliny lecznicze oraz grzyby. Wszyscy są mile widziani bez względu na wykształcenie, płeć i wiek.
Od 2013 roku Jadalnia Warszawa realizuje spacery niezależnie oraz we współpracy z instytucjami, m.in. CSW Zamkiem Ujazdowskim, Służewskim Domem Kultury czy Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2013 powstała mapa-stół, na blacie którego wygrawerowano mapę z roślinnością jadalną okolicy, a obecnie powstaje haftowany arras przedstawiający mapę roślin jadalnych okolicy Służewskiego Domu Kultury.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko