mobile

Actus Humanus Resurrectio 2019

Dziesięć koncertów, trzy wersje ciemnych jutrzni i arcydzieła Johanna Sebastiana Bacha. To atrakcje tegorocznego Wielkiego Tygodnia. Jedenastą odsłonę Actus Humanus uświetnią artyści muzyki historycznej zarówno z kraju, jak i zagranicy. Będzie to szansa, by po raz pierwszy w Polsce usłyszeć Pasję Janową w wykonaniu Williama Christie i Les Arts Florissants.

Urząd Miejski w Gdańsku /Anna Iwanowska/fot.nformacja prasowa
TAGI
Actus Humanus Resurrectio 2019

Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała niezwykłą formę. Jak zapowiadają organizatorzy, trzy medytacyjne dni festiwalu ujęte zostaną w podwójną klamrę bachowską. Cykl polskich twórców otworzy Zbigniew Pilch i Sonaty na skrzypce solo BWV 1001, 1003 i 1005. Koncertem, który wprowadzi uczestników festiwalu w główny nurt, będzie występ Williama Christie i Les Arts Florissants, którzy po raz pierwszy w Polsce wykonają Pasję Janową Bacha, a utwory niemieckiego mistrza muzyki klasycznej będą towarzyszyły uczestnikom festiwalu do jego zakończenia, kiedy to rozbrzmi komplet sześciu Koncertów Brandenburskich w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin.

Szczególną atrakcją tegorocznej edycji będzie wykonanie trzech różnych wersji ciemnych jutrzni. To modlitwy odmawiane tradycyjnie przed świtem w czasie Triduum Paschalnego, ich nazwa wiąże się ze zwyczajem zapalania i gaszenia świec. W baroku zyskały bogatą oprawę muzyczną. Podczas gdańskiego festiwalu będzie okazja, by poczuć atmosferę ciemnych dni i posłuchać muzyki napisanej do tekstów Lamentacji Jeremiasza.

Serię zainauguruje w Wielki Czwartek, 18 kwietnia, sopranistka Sophie Karthäuser i znany w Gdańsku, Ensemble Correspondances pod dyrekcją Sebastiena Dauce’a cyklem Michela Richardade Lalande’a. Kontynuacją będzie wielkopiątkowy koncert powracającego na festiwal zespołu La Compagnia del Madrigale. Ta grupa zajmująca się renesansową muzyką włoską przedstawi Responsoria mrocznego geniusza, Carla Gesualda. Z kolei w Wielką Sobotę uwielbiany w Gdańsku Christoph Rousset z zespołem Les Talens Lyriques wykona repertuar szczególnie bliski sercu tego klawesynisty i dyrygenta: Leçons de ténèbres Marca-Antoine’a Charpentiera oraz François Couperina.

Wstępem do zadumy nad tajemnicą Zmartwychwstania Pańskiego będą recitale trojga artystów polskich. Czwartkowe popołudnie zdominuje filigranowe brzmienie fletu solo – 12 Fantazji Georga Philippa Telemanna wykona Agnieszka Gorajska. W Wielki Piątek zabrzmi jedno z największych dzieł polskiej muzyki dawnej – Melodie na psałterz polski Mikołaja Gomółki, opracowania biblijnych Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego. Wykonają je Adam Strug, Monodia Polska i grająca na pozytywie Maria Erdman. Z kolei w sobotnie popołudnie nad dachami miasta będzie niósł się cykl kantat Membra Jesu Nostri mistrza barokowego, Dietricha Buxtehudego, w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, miejskiej carillonistki Gdańska.

Niedziela Wielkanocna, ostatni dzień festiwalu, będzie prawdziwą ucztą duchową. Najpierw czołowy polski klawesynista, Marcin Świątkiewicz, zmierzy się ze Sztuką fugi Bacha, zaś wieczorem zabrzmi komplet sześciu Koncertów Brandenburskich Johanna Sebastiana w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin. Instrumentaliści tego renomowanego zespołu już kilkakrotnie zachwycili gdańską publiczność swoim kunsztem i nieskrępowaną radością muzykowania. W ten sposób Bach, Alfa i Omega europejskiej sztuki, rozpocznie i zakończy tę wyjątkową, wiosenną odsłonę festiwalu.

Jest to 11. edycja Actus Humanus, jednak dopiero po raz 3. w edycji wielkanocnej zatytułowanej Resurrectio. Organizowany przez Fundację a415 i agencję event-factory, po raz pierwszy odbył się w 2011 r. w okresie bożonarodzeniowym pod nazwą Nativitas. Od dwóch lat pojawia się także w wiosennej odsłonie, która przyniosła ze sobą nową formę koncertową – POLONICA. Stanowią ją występy najlepszych polskich wykonawców muzyki dawnej, prezentujący na swych recitalach arcydzieła dawnych mistrzów.

Wydarzenia odbędą się w:

Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43-44

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda