mobile

72,13% - Gdynia z jedną z najwyższych frekwencji w regionie

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich, a co za tym idzie pierwsza runda akcji „Bitwa na głosy”, zorganizowanej przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. W niedziele gdynianie tłumnie ruszyli do lokali wyborczych. Frekwencja 72,13% daje naszemu miastu drugą lokatę w kategorii miast powyżej 30 tysięcy mieszkańców.

inf. prasowa
72,13% - Gdynia z jedną z najwyższych frekwencji w regionie

Do akcji prowadzonej przez OMGGS zaproszono 48 samorządów. Rywalizacja o najwyższą frekwencję toczy się w trzech kategoriach: gmin poniżej 10 tys. mieszkańców, o wielkości od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz powyżej 30 tys. mieszkańców. W puli nagród znajduje się 90 tysięcy złotych, po 30 000 zł dla zwycięzcy każdej kategorii. Pieniądze, które trafią do samorządów, zostaną przeznaczone na realizację celów wyznaczonych przez mieszkańców danej gminy czy miasta.Jak zatem wygląda sytuacja po pierwszej turze i jak na tle innych prezentuje się Gdynia?

Nasze miasto może pochwalić się bardzo wysoką frekwencją, która wyniosła aż 72,13%. W kategorii gmin powyżej 30 tysięcy mieszkańców wynik ten daje Gdyni drugie miejsce. Lepszy rezultat uzyskał jedynie sąsiedni Sopot, gdzie do urn poszło 74,30% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Podium zamyka Gdańsk, gdzie frekwencja wyniosła 71,51%.

- To bardzo wysoki wynik i on musi bardzo cieszyć. Oznacza to, że zrozumieliśmy dobrze święto demokracji i dobrze z niego skorzystaliśmy.  Przed nami druga tura. Mam nadzieję, że w niej frekwencja będzie jeszcze wyższa, chociaż oczywiście będzie to trudne, bo coraz bardziej wchodzimy w okres wakacyjny. Trzeba również powiedzieć, że w całym naszym regionie, a przypomnę, że szeroko promowaliśmy akcję „Metropolia głosuje” frekwencja kształtowała się bardzo dobrze. Myślę, że to dobrze nam wróży, postawa obywatelska ma się świetnie - komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

anking kategorii miast i gmin o wielkości od 10 do 30 tysięcy mieszkańców otwiera Władysławowo z wynikiem 78,72%. Na dalszych pozycjach uplasowały się gmina Kosakowo (75,93%) oraz Kolbudy (70,53%).

Największą mobilizacją do udziału w głosowaniu wśród gmin do 10 tysięcy mieszkańców wykazała się Jastarnia z wynikiem 84,20%. Tuż za nią znajduje się Krynica Morska (83,61%). Pierwszą trójkę domyka – położony również nad morzem – Hel (71,20%).
 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda