mobile
REKLAMA

45. Splendor Gedanensis. Znamy kandydatów do nagrody za rok 2017

Nagroda Splendor Gedanesis to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych gdańskich wyróżnień dotyczących kultury. Przyznawana za wybitne osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie kultury, w tym roku już po raz 45. Laureatów poznamy 9 marca na gali w Teatrze Wybrzeże.

Informacja prasowa
TAGI
45. Splendor Gedanensis. Znamy kandydatów do nagrody za rok 2017

Do dnia 30 stycznia 2018 r. osoby prywatne i instytucje mogły przesyłać wnioski z propozycjami kandydatur. Wpłynęło ich ostatecznie 34, ale dotyczyły 28 osób. Spośród nich Kapituła wybrała i umieściła na liście nominowanych 12 (w tym dwa zespoły muzyczne).

Co ciekawe, czworo spośród tegorocznych nominowanych otrzymało już nagrodę Splendor Gedanensis w latach ubiegłych. Byli to Mieczysław Abramowicz, Mariusz Waras, Adam Witkowski czy grupa Trupa Trupa.

Po raz trzeci, i to rok po roku, na liście Mecenasów Kultury znalazła się też firma Ziaja - mecenas strategiczny Teatru Wybrzeże.

Oto lista nominowanych do nagrody Splendor Gedanensis 2017:

Paweł Aigner za reżyserię „ZAKOCHANEGO SZEKSPIRA”

Grzegorz Gzyl za kreację Philipa Henslowe'a w spektaklu „ZAKOCHANY SZEKSPIR”

Julia Kurek za projekt „Lucha Libre” składający się z czterech wystaw indywidualnych

Andrzej Mikołaj Szadejko za realizacje projektów kulturalnych w roku 2017 (między innymi: festiwal ORGANy PLUS+, nadzór nad organami, wydanie 3 płyt)

Paulina Ołowska za koncepcję zbiorowej wystawy „Metoda wg Koncepcji Pauliny Ołowskiej”

Zespół Nagrobki - Adam Witkowski, Maciej Salomon za płytę "GRANIT" (Adam Witkowski jest laureatem z roku 2014)

Marcin Jacobson, Stanisław Danielewicz za książkę „ROCKOWISKO TRÓJMIASTA lata 70”

TRUPA TRUPA za płytę „Jolly New Songs”

Mariusz Waras za stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną za rok 2012 Instytut Kultury Miejskiej

Mieczysław Abramowicz za książkę „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów”, za scenariusz i reżyserię przedstawienia „Taka dusza” z okazji jubileuszu 70-lecia Teatru Miniatura (laureat za rok 2005, i rok 1998 - wspólnie z Grzegorzem Fortuną)

Małgorzata Omilanowska za nieustającą działalność na rzecz kultury. W roku 2017 przygotowała do druku i wydała niezwykle oczekiwaną książkę „Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żuław”

Stefan Wesołowski za płytę „Rite of the End”

Do tytułu Mecenasa Kultury pretendują trzy instytucje: firma ZIAJA Ltd. za wspieranie projektów Teatru Wybrzeże, TOYOTA Carter, Gdańsk za dofinansowanie Festiwalu Jazz Jantar 2017 i Alior Bank SA oddział Gdańsk za pomoc finansową w organizacji gdańskiego projektu XVI edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.   

Laureatów do listy nominowanych wybrała Kapituła w składzie: Marek Bumblis (przewodniczący kapituły, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska), dr Krzysztof Polkowski - ASP, prof. Maciej Sobczak - AM, Antoni Pawlak, Anna Czekanowicz-Drążewska, prof. Małgorzata Drążek-Chełmińska, dr Hubert Bilewicz, Mikołaj Chrzan (Gazeta Wyborcza), Barbara Frydrych (dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury), Ewa Adamska (kier. referatu Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury) i laureaci z roku ubiegłego: prof. Paweł Machcewicz, Mikołaj Trzaska, Andrzej Nowakowski oraz Justyna Piórkowska (firma Ziaja).

Kapituła wnioskuje, a nagrodę przyznaje Prezydent Miasta Gdańska. Poza dyplomem i statuetką laureaci otrzymają nagrodę pieniężną. W tym roku została podwyższona z 10 do 20 tysięcy złotych.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 9 marca, która odbędzie się w Teatrze Wybrzeże o godz.19.00  

Rok temu na liście nominowanych znalazło się 10 kandydatów i cztery instytucje wspierające działania kulturalne w mieście. Nagrody otrzymali: Mikołaj Trzaska za muzykę do filmu “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, dr Andrzej Nowakowski za „Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” - monograficzne dzieło na temat słynnego obrazu, prof. Paweł Machcewicz, były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku “za stworzenie unikatowej wystawy stałej”.

Tytuł Mecenasa Gdańskiej Kultury odebrała firma ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. za “wspieranie, jako partner strategiczny, projektów kulturalnych Teatru Wybrzeże”. Rok wcześniej firma została nagrodzona  za wsparcie finansowe takich projektów kulturalnych, jak Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Muzyczny oraz projektów kulturalnych realizowanych przez teatr Wybrzeże.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje i organizacje zajmujące się kulturą, przedsiębiorstwa związane z kulturą, indywidualni twórcy i szkoły artystyczne, przedstawiciele mediów i miejscy urzędnicy, a także rady osiedli i dzielnic Gdańska.

Do tej pory przyznano ją około 200 osobom.

Autor fotografii : Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko