mobile

441 Hz - Gdańska Wiosna Chóralna 2019: Strzyża i Śródmieście

W tym roku już po raz czwarty odbędzie się cykl koncertów chóralnych Gdańska Wiosna Chóralna. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie on poszerzony o dodatkowy koncert (łącznie odbędzie się ich zatem cztery), po raz kolejny gospodarzom, czyli gdańskiemu zespołowi 441 Hz, towarzyszyć będą goście.

Szanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku/fot.informacja prasowa
TAGI
441 Hz - Gdańska Wiosna Chóralna 2019: Strzyża i Śródmieście

Tym razem będzie to krakowski Chór Ars Cameralis, który wystąpi w ramach majowej części imprezy.

Gdańska Wiosna Chóralna 2019 to kontynuacja festiwalu zapoczątkowanego w 2016 roku przez chór kameralny 441 Hz z Gdańska. Każdego roku wiosną – w kwietniu, maju oraz czerwcu – zespół daje w Gdańsku wyjątkowe koncerty, by zainteresować i cieszyć muzyką chóralną mieszkańców Trójmiasta. Wszystkie koncerty są darmowe. Tytuł cyklu koncertów nawiązuje nie tylko do pory roku, ale także do odnowienia i podtrzymania wspaniałej tradycji śpiewu wielogłosowego poprzez wykonywanie i promocję muzyki nowoczesnej, świeżej, zaprezentowanej na najwyższym poziomie.

Podczas koncertów 25 i 26 maja poza gospodarzami – grupą 441 Hz – wystąpią specjalni goście: chór kameralny Ars Cameralis z Krakowa. Grupa powstała w 2014 roku i działa przy Sanktuarium Diecezjalnym św. Jana Bożego – Kościele Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej. Założycielem, opiekunem i instruktorem wokalnym zespołu jest Marek Bebak współpracuje z nim także dyrygentka Gabriela Jaskiernia. Repertuar Ars Cameralis obejmuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej, religijnej oraz świeckiej.

Gospodarze Gdańskiej Wiosny Chóralnej, chór kameralny 441 Hz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych zespołów w kraju, posiadający oddaną grupę słuchaczy i odnoszący sukcesy na całym świecie. Chór powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem zespołu 441 Hz jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej. Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, m.in. Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, Międzynarodowego Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie (2016), 46. Ogólnopolskiego Festiwalu „Legnica Cantat” (2015), XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie czy III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie (2017). W 2018 roku chór został finalistą jednego z najbardziej prestiżowych muzycznych festiwali świata: Llangollen International Musical Eisteddfod w walijskim Llangollen. „Herce” zostały tam uznane za jeden z czterech najlepszych chórów świata, obok zespołów z RPA, Walii i Singapuru. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Anna Wilczewska, pracownik Akademia Muzyczna w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym „Zasłużony dla kultury polskiej” (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015).

Patronat medialny nad koncertami objęli: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., magazyn "Muzyk".

Dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda