mobile
REKLAMA

389. rocznica Bitwy pod Oliwą w Twierdzy Wisłoujście z 1000 zwiedzających

8 listopada 1627 r. przy Twierdzy Wisłoujście starły się floty polskie i szwedzka. Bitwę wygrali żołnierze morscy króla polskiego Zygmunta III Wazy. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otworzyło fortyfikację dla publiczności w dniu 26.11.2016 r. Byli rekonstruktorzy, którzy prezentowali XVII-wieczną broń, przewodnicy oprowadzali po Twierdzy, także wzdłuż szańców, a wszystkich zmarzniętych gdańszczan ogrzewało ognisko, na którym mogli przyrządzić grilla. W ten dzień, pomiędzy 10:00 a 16:00, pamięć o bitwie i najcenniejszej gdańskiej fortyfikacji przeżywało z Muzeum około 1000 osób. Za wstęp do obiektu nie pobierano opłat.

TAGI
389. rocznica Bitwy pod Oliwą w Twierdzy Wisłoujście z 1000 zwiedzających

„Cieszymy się z tak dużej frekwencji i nie spodziewaliśmy, że dość spontaniczna inicjatywa spotka się z tak ciepłym odzewem całych rodzin, które w Twierdzy spędziły średnio 2-3 godziny. Poza oprowadzaniem i interakcją z rekonstruktorami wszyscy garnęli się do ogniska i przyrządzali kiełbaski. Twierdza to Muzeum, ale na otwartym powietrzu, gdzie dużą rolę odgrywa przestrzeń. My adaptujemy ją na potrzeby zwiedzających. W końcu nie każdy miał możliwość przyrządzenia pożywienia wewnątrz XVII-wiecznych murów.” – mówi Maciej Flis z Muzeum, organizator 389. rocznicy Bitwy pod Oliwą.

26.11.2016 r. na Twierdzy tego dnia nie padł żaden wystrzał. Zgodnie z wieloma zaleceniami oraz uwagami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Muzeum w sezonie zimowym jest zobowiązane do ochrony jej mieszkańców – nietoperzy, a konkretniej 3 nietoperzy z gatunku Nocek Łydkowłosy, które zamieszkują obszar Natura 2000, obejmujący teren wokół gdańskiej fortyfikacji.
„Wytyczne RDOŚ względem obiektu określają precyzyjnie zasady naszych działań po zakończeniu sezonu letniego. Muzeum może zorganizować wydarzenia takie jak rocznica Bitwy pod Oliwą, jeśli zostaną zachowane odpowiednie warunki chroniące jego najmniejszych mieszkańców.” – mówi Andrzej Gierszewski z MHMG.

Twierdza zostanie otwarta dla gdańszczan w odpowiednim czasie. Muzeum i sympatycy gdańskiej fortyfikacji do tego czasu oczekują na opady śniegu, który przykryje Twierdzę białą otuliną. Zimowa edycja Bitwy Morskiej będzie zawierać dwa elementy.
„Zimą unikatowa fortyfikacja, która broniła dostępu do Rzeczpospolitej, wygląda po prostu bajecznie. Najmłodsi, do których kierujemy zimową edycję Bitwy Morskiej, będą mogli walczyć ze sobą na śnieżki, a także ulepić model Twierdzy Wisłoujście, czy jej załogi – również nietoperzy. Najlepsze prace zostaną przez nas nagrodzone.” – mówi Michał Pietrzak, kierownik marketingu MHMG.

Źródło: materiały prasowe Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
fot. Muzeum Hostoryczne Miasta Gdańska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda