mobile

3…2…1… start! Ruszamy na Planetę odzysku 2.0

21 lutego rusza platforma grywalizacyjna Planeta odzysku 2.0. Dzieci i rodzice biorący udział w grze edukacyjnej online będą mogli nie tylko poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę na temat właściwej gospodarki odpadami, ale także oddać głosy na projekty szkół zgłoszonych do programu Szkoła przyjazna środowisku. Gdańskie podstawówki rywalizują w nim o atrakcyjne granty finansowe.

Redakcja
TAGI
3…2…1… start! Ruszamy na Planetę odzysku 2.0

We wtorek, 18 lutego w Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema odbył się briefing prasowy z udziałem Piotra Grzelaka, z-cy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, Barbary Gwizdały, dyrektor SP nr 85, Grzegorza Krygera, z-cy dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego oraz Mariusza Bogusza, prezesa Zarządu Suez Północ i Michała Dzioby, prezes Zakładu Utylizacyjnego. Podczas briefingu zaprezentowany został zwycięski projekt z poprzedniej edycji oraz przedstawione zostały zasady tegorocznej grywalizacji.

- Wszyscy wiemy, że trzeba segregować odpady, tak aby możliwe było ich powtórne wykorzystanie. To często dzieci mówią nam jak prawidłowo to robić. Dziś, w szkole podstawowej nr 85 zaczynamy drugą edycję projektu, który poprzez zabawę ma nas nauczać, po pierwsze jak w najmniejszym stopniu produkować odpady, jak je odpowiednio segregować i powtórnie wykorzystać. Naszym celem jest podnoszenie świadomości młodych ludzi w tym zakresie - mówił podczas briefingu prezydent Piotr Grzelak.

Edukacja o odpadach w formie grywalizacji

Głównym celem gry jest edukacja społeczeństwa w zakresie przyjaznego dla środowiska zachowania i budowania świadomości ekologicznej, a także promowanie idei gospodarki obiegu zamkniętego w codziennym życiu. Grający w Planetę odzysku 2.0 odbędą wirtualną podróż po Gdańsku. W każdym z punktów czekają na nich informacje i zadania, dotyczące obszaru gospodarki odpadami, dowiedzą się np. co to jest i jak powstaje kompost, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi, czym są odpady przemysłowe, a czym PSZOK-i, czy wreszcie – po co i jak segregować odpady. Po ukończeniu gry zdobyte punkty trafiają na konto wybranej szkoły biorącej udział w konkursie w ramach programu Szkoła przyjazna środowisku.

Planeta odzysku 2.0 powstała w celu aktywizacji społeczności szkolnej w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz budowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Zwycięskie placówki otrzymają wsparcie finansowe na stworzenie na ich terenie przestrzeni pomagającej w edukacji i kształtowaniu właściwych postaw gospodarowanie odpadami wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie z założeniami zgłaszające się do konkursu podstawówki przedstawiły własne projekty szkolnego Centrum Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Projekty musiały uwzględniać plansze edukacyjne z Super Sorterem, pojemniki na odpady surowcowe, zgniatarki czy poidełka. Musiały także zawierać nazwę kampanii edukacyjnej, której celem jest zachęcenie młodzieży i członków społeczności szkolnej do postępowania zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Poza tymi obowiązkowymi elementami, szkoły miały całkowitą dowolność w kreowaniu przestrzeni własnego Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym czy w zakresie doboru wykorzystywanych narzędzi.

– Troska o środowisko, a co za tym idzie także edukacja społeczeństwa to kluczowe zasady przyświecające naszej działalności. Popularyzacja właściwych postaw społecznych jest szczególnie ważna w odniesieniu do dzieci i młodzieży, ponieważ to właśnie od nich już dziś zależy jak będzie wyglądał nasz świat za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – mówi Prezes Zakładu Utylizacyjnego, Michał Dzioba. – Gra Planeta odzysku 2.0 została zaprojektowana tak, by w atrakcyjny wizualnie sposób pokazać, jak ograniczyć produkcję odpadów, czy też jak je prawidłowo segregować. A wszystko w ramach zabawy i w atmosferze przyjaznej rywalizacji, która sprawia, że grze towarzyszą dodatkowe emocje.

To już druga edycja projektu. W pierwszej edycji wygrała Szkoła Podstawowa nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która postawiła na zbudowanie szkolnego ogródka meteorologicznego, z którego korzysta dziś cała młodzież szkolna.

Do obecnej edycji konkursu zgłosiło się 9 szkół z gminy Gdańska, które rywalizują o granty w wysokości 40 000 zł (I miejsce) i 10 000 zł (II miejsce). Fundusze te powinny zostać przeznaczone na realizację projektu Centrum GOZ. Organizatorami konkursu i fundatorami nagród są Zakład Utylizacyjny w Gdańsku oraz przedsiębiorstwo SUEZ Północ.

W grę Planeta odzysku 2.0 można grać do 24 kwietnia na stronie www.planetaodzysku.pl. Swoich sił mogą w niej spróbować nie tylko dzieci uczęszczające do zgłoszonych do konkursu szkół i ich rodzice, ale wszyscy, którzy chcą poprzeć wybrany projekt, czy poszerzyć swoją wiedzę z zakresu postępowania odpadami czy gospodarki obiegu zamkniętego w trosce o środowisko naturalne.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda