mobile

19. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko

Już w najbliższy weekend miłośnicy awangardowego teatru trójmiejscy miłośnicy sztuki będą świadkami wyjątkowego wydarzenia. Przez dwa dni reżyserze autorskich sztuk będą walczyć o stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszego reżysera.

Informacja Prasowa
TAGI
19. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko

- Niezmiernie cieszy mnie, że twórcy będący z nami od samego początku uświetnią również jubileuszową edycję festiwalu. Świadczy to o ogromnej sile przyjętej przez nas formy wydarzenia artystycznego. Przyjęliśmy na siebie wielkie zobowiązanie- mówi Tomasz Kobiela, koordynator festiwalu.

Organizowany od niemal dwóch dekad festiwal teatralny przez lata zdołał wypracować sobie pozycję znaczącego wydarzenia na kulturalnej mapie kraju. Na tle innych imprez kulturalnych festiwal wyróżnia przyjęta formuła. Rozpatrywane są wyłącznie zgłoszenia twórców wykonujących autorskie adaptacje sztuk. Ten warunek zawęża grupę prezentowanych co roku spektakli do zaledwie 10-11. Tym samym organizatorzy wydarzenia artystycznego rezygnują z wystawiania dramatów będących głównym kanonem światowej kultury.

- Podjęliśmy trudną decyzję, ale dzięki niej możemy wspierać współczesnych twórców i nowoczesną dramaturgię. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zapraszamy teatry realizujące swoje spektakle autorskie inspirowane tekstami własnymi oraz niescenicznymi (proza, publicystyka, poezja), jak również otwieramy się na szerzej rozumiany teatr autorski nie ograniczający się tylko do sfery literackiej- tłumaczy Tomasz Kobiela.

W tym roku program festiwalu będzie bardzo zróżnicowany, zaś sami twórcy zaprezentują na deskach Klubu Winda wiele bardzo różnych form teatralnych.

Trójmiejska widownia będzie mogła po raz drugi obejrzeć wyjątkowy spektakl Aleksandry Lis z Teatru Muzycznego w Toruniu, gościa festiwalu „Jutro Będzie za Późno”. Spektakl w zeszłym roku został wyróżniony dwiema najważniejszymi nagrodami przyznawanymi podczas Windowiska.

Twórcy zawalczą o Grand Prix, nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w wysokości 4 tys. zł a także o stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszego reżysera w wysokości 12 tys. zł.

-To pieniądze pozwalające już reżyserowi na rozwój. Samo wyróżnienie niesie też za sobą pewne zobowiązanie. Zwyczajowo reżyser uhonorowany tą nagrodą w przyszłym roku musi zaprezentować gdańskim miłośnikom sztuk scenicznych spektakl zrealizowany w ramach stypendium- dodaje koordynator przedsięwzięcia artystycznego.

Nie zapomniano również o aktorach. Na najzdolniejszych z nich czeka Nagroda Gdańskiego Archipelagu Kultury w wysokości 2000zł.

Program:

Piątek 20.10.2017 
17.45 Uroczyste rozpoczęcie XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO 2017 - foyer
18.00 Teatr Błękitna Sukienka - Hartowanie JA/na - Malarnia
19.00 Kamila Banasiak - Wanda Wasilewska - Czarna Sala
20.15 Teatr Edwarda Gramonta Terminus A Quo - Derwisze - Malarnia
21.15 Teatr Poświęcony - Niechciany  - Czarna Sala 

Sobota 21.10.2017
15.00 TeART Teatr ASP w Gdańsku - Rublow - Malarnia
16.15 Grupa Artystyczna Teatr T.C.R   - Gnienie - Czarna Sala
17.30 Kompania Teatralna Mamro - Niedźwiedź - Malarnia
18.30 Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy - 3x Tak Rudnicki - Czarna Sala
20.15 Teatr Przebudzeni - Szatnia - Malarnia
21.00 Gość Festiwalu: Ola Lis - Teatr Muzyczny w Toruniu - Jutro będzie za późno - Czarna Sala
22.15 Ogłoszenie werdyktu.
------------------------------
więcej na: windowisko.pl
organizator: Winda - Gdański Archipelag Kultury
Wydarzenie w ramach
JUBILEUSZU 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko