mobile
REKLAMA

126 pamiątek trafia do Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska otrzymało 126 eksponatów związanych z przedwojennym i powojennym Gdańskiem oraz Gdynią. Darczyńcą jest zmarła w tym roku Elżbieta Laskowska z domu Berman. Akcja pozyskiwania pamiątek do zbiorów miejskiego muzeum trwa do końca 2018 r.

Informacja prasowa
TAGI
126 pamiątek trafia do Muzeum Gdańska

Latem 1945 r. Jerzy Berman przyjeżdża ze Starachowic do Gdańska i pracował jako inspektor ds. mienia poniemieckiego. Zimą następnego roku dołączają do niego żona Apolonia oraz córka Elżbieta. Rodzina zajmuje czteropokojowe mieszkanie we Wrzeszczu na ulicy Roosevelta 112 w dzielnicy poniemieckich bloków, budowanych w czasie wojny dla robotników. W 2018 r. Pani Elżbieta deklaruje chęć przekazania swoich pamiątek do Muzeum Gdańska i kontaktuje się z pracownikami Muzeum Gdańska. 13 sierpnia 2018 r. ostatnią wolę wypełnia zamieszkały w Stanach Zjednoczonych Krzysztof Laskowski – syn Elżbiety Laskowskiej.

Pani Elżbieta przekazała ogółem 126 eksponatów. Są zdjęcia z lat 1936-1952, publikacje – w tym niemieckojęzyczny przewodnik po Gdańsku (z którym Pani Elżbieta została sfotografowana na zdjęciu), świadectwa, legitymacje, pamiątki z czasów szkolnych, korespondencja prywatna, przedmioty osobiste z czasów szkolnych oraz wycinki z gazet. Część z przekazanych darów zostanie wpisana na inwentarz, a część – głównie korespondencja i wycinki z gazet - zostanie wykorzystana jako materiały pomocnicze. Wpisane na inwentarz przedmioty zostaną zdigitalizowane i trafią pod koniec 2018 r. na portal www.dziedzictwo-gdansk.pl.

Zbiórka pamiątek związanych z Gdańskiem trwa do końca tego roku. Przekazać je może każdy z intencją przekazania przedmiotów do zbiorów Muzeum Gdańska, bądź z intencją wykonania ich kopii cyfrowych. Osoby zainteresowane współpracą mają do dyspozycji dwa numery kontaktowe +48 519 486 653 oraz +48 512 418 757 oraz e-mail: historia@muzeumgdansk.pl.

24 października 2018 r. do Muzeum Gdańska trafią dary przekazane przez zamieszkałego w Izraelu Ido Katza. Dziadek Ido Katza, Selig Katz, który był gdańskim tapicerem, mieszkał przy Podwalu Przedmiejskim 34. W 1925 r. ożenił się z Erną z d. Friedeberg, również gdańszczanką. Obie rodziny były wyznania mojżeszowego. W 1932 r. w Gdańsku urodził się ich syn Walter Georg – ojciec Ido Katza.

Źródło fotografii: Andrzej Gierszewski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda