mobile

100–lecie ZHP i 100–lecie Niepodległości Polski na Zlocie ZHP Gdańsk 2018 + informacje praktyczne dla mieszkańców

Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia Zlotu ZHP Gdańsk 2018. Hasło wydarzenia „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” nie jest przypadkowe. - My, harcerze i harcerki, stajemy się zmianą dzisiaj. Rozpoczynamy - na Zlocie - od siebie i najbliższego otoczenia – mówi hm. Anna Nowosad, Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze i harcerki z całej Polski spotkają się w Gdańsku między 6 a 16 sierpnia. Podczas ceremonii otwarcia, 7 sierpnia o godz. 14.00, utworzą z siebie i gości, z 15 00 osób, największą żywą flagę Polski bijąc oficjalny, polski rekord Guinessa. Więcej informacji o Zlocie ZHP Gdańsk 2018: www.gdansk2018.zhp.pl i www.facebook.com/zhpgdansk2018.

Informacja prasowa
TAGI
100–lecie ZHP i 100–lecie Niepodległości Polski na Zlocie ZHP Gdańsk 2018 + informacje praktyczne dla mieszkańców

Trwa budowa miasteczka zlotowego, które na kilka dni stanie się miastem w mieście. Świadczą o tym choćby nazwy stanic (miejsc noclegowych skupiających harcerzy z kilku województw). Na Wyspie Sobieszewskiej staną m.in. Brama Wyżynna, Świętojańska, Stągiewna. Obozować w nich będzie 12 500 harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników (10- 18 lat) oraz 600 zuchów, czyli najmłodszych uczestników (6-9 lat). Kadra programowa zlotu, która przygotowuje zajęcia edukacyjne: żeglarskie, imprezy na orientację, zabawy z ozobotami (małe roboty uczące programowania kolorami), wyjazdy w module służba na tereny Kaszub, m.in. rejony powichurowe na Kaszubach i Kociewiu – to kolejne 1 400 osób. Najliczniej reprezentowane są Chorągiew Śląska ZHP – 2250 osób i Chorągiew Wiekopolska ZHP – 1500 osób, a na trzecim miejscu są lokalni harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP, których jest 860.

- Nasza przygoda i współpraca z harcerzami rozpoczęła się już w 2015 roku. Cieszymy się, że to właśnie Gdańsk zostanie odkryty przez uczestników podczas gier miejskich i modułu czasu wolnego i właśnie do Gdańska w 2020 roku przyjadą skauci z Europy i ze świata na Europejskie Jamboree Skautowe. Wyspa Sobieszewska zmienia się infrastrukturalnie. Powstają nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i co najważniejsze – nowy most na Wyspę Sobieszewska – mówi Piotr Grzelak, za-ca Prezydenta Miasta Gdańska.

Dzięki współpracy z Miastem Gdańsk i Gdańską Organizacją Turystyczną uczestnicy Zlotu ZHP Gdańsk 2018 bezpłatnie mogą skorzystać z wejścia do: Centrum Hewelianum, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Miasta Gdańska, a także: Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Archeologicznego i Narodowego Muzeum Morskiego.

W ciągu miesiąca na Wyspie wyrosło miasteczko zlotowe: z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, tymczasowymi i trwałymi ciągami komunikacyjnymi, z profesjonalną sceną, biurem zlotu, centrum medialnym, miejscami do ponad 250 zajęć programowych równocześnie, marketami, zapleczem logistycznym, dworcem dla autobusów i polowym szpitalem. Najważniejsze są stanice, czyli miejsca obozowania drużyn z poszczególnych chorągwi ZHP. Skupione w kilka województw stanice wzięły swoje nazwy od bram, jakie mamy w Gdańsku.

Ważnym elementem programu Zlotu ZHP Gdańsk 2018 jest służba na rzecz lokalnej społeczności. Część zadań pozytywnie zmieni otoczenie na Wyspie Sobieszewskiej. - Harcerze i harcerki będą budować budki lęgowe dla ptaków, które zostaną powieszone w lesie na Wyspie Sobieszewskiej, wykonają ławki z europalet, które staną w przestrzeni publicznej Wyspy, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie powstanie mural, na Górkach Zachodnich posadzą trawę. Odsłonią także piękną mozaikę na przy ul. Turystycznej – wytną płot i uporządkują teren. Z zadań kulturalnych: będą czytać dzieciom w bibliotece na Wyspie oraz pomagać naprawiać zniszczone książki – mówi pwd. Kinga Piskała, przygotowująca te zajęcia w ramach modułu Natura.

Przy wsparciu Grupy Energa, która jest sponsorem głównym Zlotu, na stoisku flagowego jachtu ZHP – Zawisza Czarny, odbędą się konkursy, w których nagrodą będą rejsy żaglowe, kamizelki ratunkowe oraz żagle. We współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowana zostanie na terenie zlotu zbiórka krwi. Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Kropelka Energii, Inspektorat Krwiodawstwa Wydziału Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP, Klub HHDK "Stołeczna Kropla Braterstwa". Zbiórka odbędzie się w dniach 10 oraz 11 sierpnia w godzinach od 9:00 do 14:00. Uczestnikom udzielone zostaną podstawowe informacje o krwiodawstwie, otrzymają oni również posiłek po oddaniu krwi. Podczas zlotu swoją prelekcję wygłosi ornitolog i przyrodnik Krzysztof Konieczny związany na co dzień z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura”. Spotkanie poświęcone będzie problematyce ochrony bocianów i przyrody przez harcerzy oraz możliwości współpracy w tym zakresie z energetykami. Grupa Energa zaprosi także uczestników zlotu do zwiedzania elektrowni wodnych, w miejscowościach: Łapino, Bielkowo, Straszyn.

Osoby, które chcą odwiedzić Zlot muszą zarejestrować się przez formularz online, a następnie odebrać identyfikator i plakietę zlotową w Amber Expo, które będzie centrum rejestracyjnym wydarzenia. Z Letnicy kursować będą bezpłatne autobusy na Wyspę Sobieszewską. Więcej informacji: https://gdansk2018.zhp.pl/odwiedzajacy/. Wstęp dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej jest bezpłatny, mogą odebrać wejściówki w Informacji Turystycznej przy ul. Turystycznej 1.

Mieszkańcy Gdańska i turyści są szczególnie na wieczorne koncerty na scenie zlotowej, zaczynają się o godz. 20.30. Zagrają: 8 sierpnia – Zespół Made i Harcerska Grupa Artystyczna „Liminis”, 9 sierpnia – Grupa Muzycznego Wsparcia, Wiatraki, 10 sierpnia – Wszyscy Byliśmy Harcerzami, 11 sierpnia – Dzień Regionów i widowisko „Pod Lilii Znakiem”, 12 sierpnia – Perły i Łotry, 13 sierpnia – Cisza jak ta, 14 sierpnia – Accantus.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz wpisuje się w program wydarzeń Niepodległa 2018.

Autor fotografii: M.Nicgorski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda